Prima pagină » Știri » Bucureștiul vechi revine la viață: Plimbări cu tramvaie de epocă, de Sf. Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Capitalei – FOTO

Bucureștiul vechi revine la viață: Plimbări cu tramvaie de epocă, de Sf. Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Capitalei – FOTO

Bucureștiul vechi revine la viață: Plimbări cu tramvaie de epocă, de Sf. Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Capitalei - FOTO
Bucureștenii sunt invitați la o plimbare cu trei tramvaie de epocă, duminică, în ziua Sfântului Mare Mc. Dimitrie, izvorâtorul de mir și a Sfântului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Personaje îmbrăcate în costume de epocă vor interacționa cu pasagerii.

Potrivit unui comunicat transmis de Societatea de Transport București STB SA, „Parada Tramvaielor de Epocă” se va desfășura duminică, în ziua sărbătorilor Sfântului Mare Mc. Dimitrie, izvorâtorul de mir și a Sfântului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor.

Vehiculele vor străbate centrul Capitalei și vor fi însoțite de personaje îmbrăcate în costume de epocă, personaje care vor interacționa cu publicul călător.

Astfel, trei tramvaie vor circula pe traseul Depoul Piața Victoriei, Bulevardul Iancu de Hunedoara, Șos. Ștefan cel Mare, Obor, Calea Moșilor, Piața Sfântul Gheorghe și retur, în intervalul orar 11.00 – 13.00.

Vehiculele care participă la paradă sunt tramvaie modificate în cadrul Uzinei de Reparații a STB SA. Din convoi va face parte tramvaiul tip V056, fabricat în anul 1956 prin modernizarea tramvaiului Doyle-Thompson. Acesta a circulat în București până în anul 1981.

Un alt tramvai din cadrul paradei, tip EP/V3A, a fost produs în anul 1976, prin modernizarea tot în cadrul Uzinei de Reparații, a tramvaiului Electroputere Craiova (fabricat în 1955). Acesta a circulat în București până în anul 2002.

Cel de-al treilea tramvai va fi Rathgerber tip 3.16, fabricat în perioada 1966-1969, intrat în inventarul STB (fostă RATB) în anul 1999. A circulat în București până în anul 2002, după care a fost transformat în vagon tip cofetărie, în cadrul Uzinei de Reparații a STB.

Foto: Societatea de Transport București / Facebook

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Ce avere și datorii are Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. A reușit să strângă și economii
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
(P) iPhone 13: Exemplul că tehnologia nu trebuie schimbată cu fiecare generație