Prima pagină » Știri » Polițiștii locali din Târgu-Jiu vor fi dotați cu camere video care vor înregistra intervențiile

Polițiștii locali din Târgu-Jiu vor fi dotați cu camere video care vor înregistra intervențiile

Polițiștii locali din Târgu-Jiu vor fi dotați cu camere video care vor înregistra intervențiile
Polițiștii locali din orașul Târgu-Jiu vor fi dotați cu bodycam-uri și stații radio digitale, care vor fi achiziționate cu aproximativ 50.000 de lei, astfel încât toate acțiunile la care participă să fie filmate.

Directorul Poliției Locale Târgu-Jiu, Florin Băluță, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că vor fi achiziționate 25 de bodycam-uri, care înregistrează audio și video, pe care agenții de la Ordine Publică și de la Serviciul Rutier le vor folosi atunci când vor fi în misiune.

„Vor fi aproximativ 25 de bucăți pe care ne dorim să le achiziționăm până la sfârșitul anului. Ele vor fi folosite în teren de către agenții de la Poliția Locală, Serviciul Rutier și Serviciul Ordine Publică, în prima fază. Este vorba despre polițistul local care își exercită atribuțiile de serviciu, cât și despre cetățeanul cu care interacționează, astfel încât să nu mai existe discuții că nu s-a vorbit frumos, că atitudinea polițistului local a fost una necorespunzătoare, același lucru se întâmplă și cu cetățenii care vor încălca prevederile legale”, a precizat, pentru MEDIAFAX, Florin Băluță, directorul Poliției Locale Târgu-Jiu.

Acesta susține că polițistul va fi obligat, înainte de a porni camera, să înștiințeze cetățeanul că va fi înregistrat.

„Având în vedere că noi avem patrule care efectuează serviciul 24 din 24 de ore, ele sunt destul de necesare. Și pot fi folosite ca probă în instanță, sperăm să nu avem evenimente. Achiziționarea acestor camere ar duce spre îmbunătățirea relației polițist local-cetățean, atâta timp cât toate convorbirile vor fi înregistrate. Se montează pe uniformă, la buzunar, la vedere. Bineînțeles că cetățenii vor fi atenționați atunci când se va face înregistrarea. Vor fi publicate pe SEAP. Trebuie să luăm și ceva de calitate, nu pentru o zi sau două. Cheltuiala va fi suportată din bugetul local. Banii ne-au fost alocați la ultima rectificare de buget. Este vorba și de niște stații TETRA și bodycam-uri. Valoarea totală este cuprinsă între 40.000 și 50.000 de lei”, a mai precizat Florin Băluță.

În prezent, Poliția Locală Târgu-Jiu are 137 de angajați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Coiful de la Coțofenești și brățările dacice, predate oficial autorităților din România