Prima pagină » Știri » Cazul fetei preluate de DGASPC dintr-un spital din Timișoara | Părinții copilei au depus plângere penală pentru răpire: Fetița cred că e sedată, altfel ar plânge sau ar fi crăpat inimoara în ea

Cazul fetei preluate de DGASPC dintr-un spital din Timișoara | Părinții copilei au depus plângere penală pentru răpire: Fetița cred că e sedată, altfel ar plânge sau ar fi crăpat inimoara în ea

Cazul fetei preluate de DGASPC dintr-un spital din Timișoara | Părinții copilei au depus plângere penală pentru răpire: Fetița cred că e sedată, altfel ar plânge sau ar fi crăpat inimoara în ea
Familia din Bocșa, județul Caraș-Severin, care a crescut-o șase ani pe micuța Gabriela, fetița de 7 ani care a fost adoptată de o familie din Timișoara, acuză autoritățile de răpire. Soții Miloș au depus o plângere la poliție și au trimis petiții miniștrilor Justiției și Sănătății.

Cornelia Miloș, soția fostului asistent maternal care a avut grijă de Gabriela timp de șase ani și care dorea să o adopte, acuză autoritățile că au răpit-o pe fată, după ce aceasta a fost preluată de reprezentanții DGASPC direct din spital.

Mai mult, femeia susține că fata este ținută captivă și izolată de familia adoptatoare.

„Sora biologică a Gabrielei a fost sâmbătă la fetiță să o vadă. A fost fugăriă de la poartă, i s-a spus că nu are voie să meargă să o vadă. Este cineva care urmărește situația și fetița nu este scoasă pe stradă, fetița cred că e sedată, că altfel ar plânge sau ar fi crăpat inimoara în ea. Nimeni nu spune nimic, nu are voie la vizită”, a declarat, pentru Mediafax, Cornelia Miloș, femeia care a îngrijit-o pe Gabriela.

Aceasta a depus plângere la Poliția Timișoara pentru răpire și a trimis petiții la ministrul Jusiției și la cel al Sănătății în speranța că va fi ajutată să își recapete fetița.

„În data de 26 am sesizat 112, s-au deplasat la fața locului, mi-au luat declarație. Pe mine m-a luat ambulanța și am fost dusă în spital și am fost rechemată vineri, 29 noiembrie, și am continuat declarația, la Secția 3 de Poliție Timișoara.(…) I-am trimis o petiție ministrului Justiției și ministrului Sănătății. Nimeni nu ia nicio atitudine și acest copil suferă, e traumatizat din luna martie. Toate hârtiile sunt făcute înspre folosul familiei care a adoptat-o. Nimeni nu ia în calcul fetița asta care s-a distrus.Nimeni nu a luat nicio măsură ca să fie primordial binele copilului. Ce înseamnă binele copilului? Să-l distrugem, să-l terorizăm, să-l îngropăm?”, a mai spus Cornelia Miloș.

Poliția a deschis o anchetă în acest caz.

„La data de 29.11.2019, la Secția 3 Poliție Timișoara a fost înregistrată o plângere sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lipsire de libertate. Se efectuează cercetări pentru a se stabili cu exactitate cauzele și împrejurările producerii evenimentului”, a declarat, pentru Mediafax, Aurora Voicilă, purtătorul de cuvânt al IPJ Timiș.

Familia asistentului maternal a dus-o pe fată săptămâna trecută la psihiatru, la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara, pentru că era foarte stresată. Cornelia Miloș declara atunci că fetița a dispărut din spital.

„Mi-au răpit-o din spital. Stau aici de joi internată și aseară a fost doamna avocată, a luat legătura cu doamna doctor să afle în ce stare e copilul și a zis că promite că astăzi îi face o evaluare psihologică și ne face ieșirea că plângea fetița că vrea la tati, vrea acasă, nu aici. Aici e un spital de neuropsihiatrie. Fetița nu e bolnavă, e doar speriată și face stări de anxietate că se simte mereu în nesiguranță. O invadau cei de la centru, de la protecție, că ziceau că trebuie să o consilieze. Când îi vedea o panicau de numa…A luat-o doctorița curantă, în care eu aveam încredere, că a zis că-i face evaluarea psihologică. Mi-a luat fetița din mână. Fetița plângea: «vreau și mami, vreau și mami!». Atunci, fetița a predat-o în gura lupului, la nenorociții ăștia. (…) Au venit și mi-au luat fetița din mână. Au răpit-o! Nu știu ce filieră….(…) Doctora a predat-o. Aici era lume care a văzut și a zis că fetița nu voia să urce și plângea: «vreau la mami, vreau la mami!»”, a spus Cornelia Miloș.

Reprezentanții unității medicale au anunțat că fata a fost preluată de DGASPC Caraș-Severin, care au predat-o familiei care o adoptase.

Fetița a ajuns în casa familiei Miloș când avea un an. Ea a fost repatizată de DGASPC Caraș Severin lui Adrian Miloș, angajat ca asistent maternal. Familia Miloș are 9 copii naturali și a crescut două fetițe luate în plasament. Pe una dintre ele a adoptat-o în urmă cu mai mulți ani, iar asistentul maternal spune că și pe Gabriela vrea să o adopte. A și început procedurile legale, însă când a depus cererea la DGASPC, fetița era deja în proces de adopție. Apoi, copila a fost câștigată, în instanță, de o altă familie.

În vara acestui an, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Caraș-Severin arăta, într-un comunicat de presă, că fetița se află în grija asistentului maternal profesionist din orașul Bocșa de la vârsta de un an și două luni. Reprezentanții instituției susțineau atunci că asistentul maternal a declarat în scris că nu dorește să adopte fetița.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Terapiile de conversie pentru persoanele LGBT+ ar putea fi interzise în Anglia și Țara Galilor