Prima pagină » Știri » Mesajele Ro-ALERT | Arafat anunță: Pe telefoanele iPhone trebuie activate manual notificările

Mesajele Ro-ALERT | Arafat anunță: Pe telefoanele iPhone trebuie activate manual notificările

Nicolae Oprea
Mesajele Ro-ALERT | Arafat anunță: Pe telefoanele iPhone trebuie activate manual notificările
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, spune că posesorii de telefoane iPhone care nu primesc mesajele Ro-ALERT trebuie să bifeze manual din secțiunea notificări primirea acestor mesaje.

„La iPhone, se intră pe notificări și se merge jos de tot unde există secțiunea Alerte guvernamentele și unde toate segmentele trebuie bifate pe verde, să nu fie închise. Dacă sunt închise, nu se primesc mesajele pe aceste telefoane”, a explicat, pentru Mediafax, Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență.

De altfel, aceeași explicație este oferită pe site-ul Apple pentru posesorii de iPhone și Apple Watch.

Îndrumări vin și din partea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU). În cazul în care secțiunea „Alerte guvernamentale” nu apare la „Notificări” pe dispozitivele iPhone, atunci posesorii acestor dispozitive trebuie să facă un update al softului, potrivit reprezentanților IGSU.

Populația a fost avertizată, joi noapte, prin sistemul de urgență Ro-ALERT cu privire la incendiul de pe Șoseaua Fundeni, fiind sfătuită să ocolească zona și să se adăpostească în cazul în care se află în apropiere. Însă unii bucureșteni nu au primit alerta.

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență București Ilfov au precizat pentru Mediafax că alerta de joi seară a fost trimisă pentru toată zona administrativ-teritorială a municipiului București și pentru localitatea Dobroiești.

RO-ALERT este un sistem care permite difuzarea de mesaje de tip Cell Broadcast pentru avertizarea și alarmarea populației în situații de urgență, conform prevederilor legale.

Sistemul RO-ALERT este folosit în situații majore în care viața și sănătatea cetățenilor sunt puse în pericol, cum ar fi fenomene meteo extreme, inundații amenințătoare, atac terorist sau alte situații care amenință grav comunitățile.

RO-ALERT este implementat pe teritoriul României de către Ministerul Afacerilor Interne, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și cu suportul tehnic al Serviciului de Telecomunicații Speciale, ca urmare a Ordonanței de urgență nr. 72 din 5 octombrie 2017, potrivit datelor oficiale furnizate de IGSU.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur