Prima pagină » Știri politice » Tăriceanu, după întrevederea cu premierul Orban: I-am explicat rezervele mele în legătură cu asumarea bugetului

Tăriceanu, după întrevederea cu premierul Orban: I-am explicat rezervele mele în legătură cu asumarea bugetului

Tăriceanu, după întrevederea cu premierul Orban: I-am explicat rezervele mele în legătură cu asumarea bugetului
Călin Popescu Tăriceanu a avut, luni, o întrevedere cu Ludovic Orban, la Palatul Victoria. Liderul ALDE i-a spus premierului că are rezerve în legătură cu adoptarea bugetului de stat prin asumarea răspunderii Guvernului, deoarece este o procedură care slăbește centralitatea Parlamentului.

„Vorbind strict politic, i-am explicat primului ministru rezervele mele în legătură cu procedura de adoptare a bugetului prin asumarea răspăunderii. Există riscul precedentului și nu știm pe viitor ce se va întâmpla. Acum, de bine, de rău, noi am făcut o discuție în cre am prezentat diferite propuneri de amendamente, dar nu știm ce se va putea întâmpla pe viitor, care ar fi riscurile aferente. Nu mai vorbim de faptul că această procedură slăbește un element fundamental al democrației, anume centralitatea Parlamentului, care are rolul de dezbatere și adoptare a proiectelor de legi. Sigur că sunt considerente de ordin politic pe care le vpd și eu, riscul ca în comisii proeictul de buget să fie făcut praf, dar sigur că din acest motiv eu îi recomandasem prim-ministrului să facă o discuție cu toate partidele”, a spus Călin Popescu Tăriceanu, la Palatul Victoria, după discuțiile purtate cu Ludovic Orban.

Guvernul va analiza, în ședința de luni, amendamentele depuse de partidele politice la proiectele de lege pentru care Executivul a hotârât să își angajeze răspunderea în fața Parlamentului, respectiv pe bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale și modificările la OUG 114.

Totodată, Plenul Camerei Deputaților și Senatului se va reuni, luni, de la ora 16.00 pentru ca Guvernul să-și angajeze răspunderea în vederea adoptării proiectului de buget pentru 2020.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Războiul nu a fost niciodată atât de aproape”. Germania își trimite militarii pe flancul estic al NATO
Digi24
„Consideră că suntem epuizați”. Putin crede că SUA sunt slăbite de războiul cu Iranul, potrivit serviciilor secrete americane
Cancan.ro
Victoria Ionescu, condusă pe ultimul drum de către fostul iubit. Cine este Luca de Mezzo, de fapt
Prosport.ro
Imaginile verii cu David Popovici! Și-a luat o „bijuterie” nouă, de 160.000 de euro
Adevarul
Cine mai poate opri omul lui Putin să câștige Franța. Expert: „Riscăm ca Europa de Est să fie abandonată”
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„,Mama și fiul”. Cum comentează Gabriela Cristea diferența de vârstă dintre ea și Tavi Clonda
Digi24
Cine este Haakon, prințul care a vrut să stea departe de viața regală și a ajuns noul rege al Norvegiei
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de mama Victoriei, după ce și-a îngropat fiica: 'Ce cauți, tu mamă, aici?' 🥲
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Service-ul i-a spus că trebuie schimbat motorul. Femeia a reparat singură mașina cu 430 de euro
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine i-a creat pe zei? Cum a apărut ideea de ființe supranaturale