Prima pagină » Vremea » Risc maxim de avalanșe și 2 metri de zăpadă în Munții Făgăraș

Risc maxim de avalanșe și 2 metri de zăpadă în Munții Făgăraș

Riscul producerii de avalanșe în Munții Făgăraș, la peste 1.800 de metri altitudine, este maxim. Zăpada va depăși 2 metri. Salvamontișii recomandă turiștilor să nu iasă din cabane și să nu urce, în niciun caz, mai sus de cabane.

Potrivit meteorologilor, în Munții Făgăraș, ninsorile din ultimele 24 de ore au dus la creșterea stratului de zăpadă cu circa 80 de centimetri în zona înaltă și cu 40-50 de centimetri la altitudini mai joase.

Duminică va continua să ningă și se vor mai depune în medie 20 de centimetri de zăpadă proaspătă, iar vântul puternic de la peste 1.800 de metri va crea noi plăci de vânt. Principalele riscuri sunt reprezentate de stratul însemnat de zăpadă proaspătă, instabilă. Declanșarea avalanșelor, inclusiv a celor spontane, este posibilă la orice supraîncărcări iar în zonele adăpostite, cu acumulările cele mai mari, pot antrena un volum însemnat de zăpadă.

Stratul instabil de zăpadă măsoară circa 80 de centimetri, fiind depus peste cruste de gheață și stratul vechi, care măsoară 70-80 de centimetri. În zonele adăpostite, zăpada transportată va continua să formeze depozite însemnate, înălțimea troienelor putând depăși 2 metri.

Șeful Salvamont Sibiu, Adrian David, spune că gradul de risc 5 este echivalent cu codul roșu meteo.

„În aceste condiții nu recomandăm turiștilor să iasă afară din cabane. Exclus să urce mai sus de nivelul cabanelor. Celor care vor să schieze în zona Bâlea le recomandăm să nu facă acest lucru”, a spus Adrian David.

În Munții Bucegi, tot la altitudini de peste 1.800 de metri, stratul instabil de zăpadă proaspătă măsoară 25 de centimetri, fiind depus peste cruste de gheață și stratul vechi de 20 de centimetri.

Aici, riscul avalanșelor este însemnat, adică 4 pe o scară de la 1 la 5.

Duminică dimineață, zăpada măsura 163 de centimetri la Bâlea-Lac, 63 de centimetri la Vf. Omu, 50 de centimetri la Păltiniș, 36 de centimetri la Predeal, 32 de centimetri la Vf. Călimani, 38 de centimetri la Semenic, 37 de centimetri la Vlădeasa și 33 de centimetri la Stâna de Vale.

Duminică va continua să ningă la munte, iar noaptea ninsorile se vor restrânge în Carpații Orientali. Luni, vremea va fi însorită, dar vântul va sufla cu 60-70 km/h în zona înaltă, viscolind zăpada.

Se așteaptă minus 18 grade la altutidubni de peste 1.800 de metri și minus 12 grade sub această altitudine.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Noelia, tânăra de 25 de ani care a ales eutanasia, a plecat „în pace”. Dorința sfâșietoare de pe patul de spital
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
În general, consumul excesiv de alcool este nociv, dar care băutură este cea mai dăunătoare?