Prima pagină » Știri » O româncă ar fi murit de epuizare în Italia. Familia spune că femeia lucra aproape non-stop și avea probleme de sănătate

O româncă ar fi murit de epuizare în Italia. Familia spune că femeia lucra aproape non-stop și avea probleme de sănătate

O româncă ar fi murit de epuizare în Italia. Familia spune că femeia lucra aproape non-stop și avea probleme de sănătate
O femeie în vârstă de 57 de ani, plecată la muncă în Italia, ar fi murit de epuizare, susține familia acesteia.

Familia Guțanu a plecat în urmă cu mai mulți ani în Italia, iar când l-a cunoscut pe actualul șef, a primit încrezătoare un loc de muncă ca gestionară pentru afacerile acesteia, scrie observator.tv.

„Înainte de Crăciun am văzut-o ultima dată. Nu doream să ne întoarcem în țară. După părerea mea nu se implică destul autoritățile din Italia. Nu cred că mama mea a murit de infarct”, a declarat fiica femeii, Alina Guțanu.

Avocatul român al familiei suține afirmațiile fiice. Cadavrul femeii este de trei săptămâni la morgă.

„Fiica mi-a spus de situatia mamei sale si am decis impreuna sa facem aceasta plangere. Mie mi s-a parut suspect cand am vazut video-ul. Am constatat ca dansa a sunat la 118, la salvare. Din primele rezultate se pare ca doamna a avut un infarct, dar personal sunt mai suspicios, de aceea am mai cerut o autopsie. Nu este normal sa dureze atat de mult”, a declarat avocatul Doru Badea.

Femeii i s-a mai făcut rău și în trecut, dar a fost salvată la timp. Acum a fost însă prea târziu.

Aceasta avea un program foarte încărcat la job și stresul, grijile i-au adus sfârșitul, susține familia.

Salariul ei nu era foarte mare și munca, foarte multă.

„In general cei care pleaca din tara si dezvolta anxietati frici, depresii. Frica duce la epuizare emotionala, lipsa de energie, oamenii nu se mai odihnesc, astfel corpul se imbolnaveste”, a declarat un psiholog.

În ciuda tragediei, familia nu vrea să revină în țară. Înmormântarea va avea loc la Bologna, unde femeia s-a stabilit în urmă cu 13 ani.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană