Prima pagină » Social » UPDATE | Studenta din Târgu-Jiu, suspectă de coronavirus, a fost externată. Testele au infirmat infectarea sa

UPDATE | Studenta din Târgu-Jiu, suspectă de coronavirus, a fost externată. Testele au infirmat infectarea sa

UPDATE | Studenta din Târgu-Jiu, suspectă de coronavirus, a fost externată. Testele au infirmat infectarea sa

Autoritățile din Târgu-Jiu sunt în alertă, luni, după ce unei studente de la Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, care s-a întors sâmbătă din Italia, i s-a făcut rău în timp ce se afla la cursuri.

UPDATE – 28 februarie, ora 12.05: Studenta de la Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, care fusese prima suspectă de coronavirus din județul Gorj, a fost externată după infirmarea suspiciunii, Însă, tânăra a decis să se autoizoleze la domiciliu, potrivit Mediafax.

„Este externată. Este izolată la domiciliu, este vorba despre perioada aceea de 14 zile, fiind inclusă și perioada de internare. În momentul de față, nu mai este nicio persoană izolată la spital”, a declarat – pentru sursa citată – directorul Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu, Dumitru Vienescu.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Universității „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, cursurile vor fi reluate începând de luni, 3 martie.

Între timp, a fost confirmat primul caz de coronavirus în România, chiar în judeţul Gorj. Este vorba de un tânăr care ar fi avut legături cu italianul confirmat cu acest virus, într-un spital din Rimini, după ce a petrecut cinci zile în ţara noastră.

Ştirea iniţială:

Tânăra s-a aflat în vizită, în regiunea italiană Lombardia, iar medicii nu exclud posibilitatea ca fata să fie infectată cu coronavirus.

„A venit în această dimineață (luni – n.r.), la cursuri, este studentă în anul I. I s-a făcut rău, a mers imediat la cabinetul doctorului din facultate. A spus că s-a întors din Italia în urmă cu câteva zile, chiar din Lombardia. Noi am anunțat DSP-ul, Prefectura, au venit cei de la DSP în facultate, persoana căreia i s-a făcut rău a fost preluată de o ambulanță și a fost transportată către spital”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, Iulian Țimpea, purtătorul de cuvânt al UCB Târgu-Jiu.

Recomandarea video

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Elevii cu venituri mici nu sunt încurajați spre cariere creative, considerate „riscante”, arată un raport