Prima pagină » Sănătate » UPDATE – Dosar penal pe numele șefei DSP Gorj, Carmen Ivanov, demisă de ministrul Sănătății. Totul a plecat de la primul caz de coronavirus din România, confirmat în acest județ

UPDATE – Dosar penal pe numele șefei DSP Gorj, Carmen Ivanov, demisă de ministrul Sănătății. Totul a plecat de la primul caz de coronavirus din România, confirmat în acest județ

UPDATE - Dosar penal pe numele șefei DSP Gorj, Carmen Ivanov, demisă de ministrul Sănătății. Totul a plecat de la primul caz de coronavirus din România, confirmat în acest județ

Ministrul Sănătății, Victor Costache, a demis-o vineri pe șefa Direcției de Sănătate Publică (DSP) Gorj, Carmen Ivanov, chiar în timpul unei videoconferințe. Ministrul i-a reproșat faptul că nu a respectat procedurile și legislația în vigoare privind instituirea măsurii de carantină a persoanelor în situația de urgență de sănătate publică internațională determinată de infectarea cu coronavirus (COVID-19).

Dosar penal pentru șefa DSP Gorj

La Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu a fost deschis un dosar penal, pe numele fostului director al DSP Gorj, pentru neglijență în serviciu.

Principalele acuzaţii sunt acelea că s-au făcut raportări false către Ministerul Sănătății cu privire la persoanele care se aflau izolate. O informare falsă ar fi aceea că din comuna Prigoria au fost prelevate 35 de probe, însă doar 29 au fost în realitate, potrivit Antena 3.

O alta acuzație este aceea că anumite persoane din Gorj ar fi fost bagte în carantină, dar ele se aflau de fapt izolate la domiciliu. Mai există și o informație potrivit căreia directorul DSP ar fi dispus prelevarea de probe preferențial de la anumite persoane și a neglijat persoanele care au intrat în contact direct cu tânărul infectat cu coronavirus, potrivit sursei citate.

Știrea inițială:

Mai mult, Carman Ivanov nu a instituit măsurile corespunzătoare în vederea prevenirii și limitării efectelor epidemiei, informează G4media.ro. De asemenea, directorul DSP Gorj nu a utilizat spațiile de carantină identificate la nivelul județului și a transmis raportări inexacte privind situația din primul județ în care a fost identificat un caz de coronavirus, a anunțat Ministerul Sănătății, ulterior, prin intermediul unui comunicat.

Comunicatul Ministerului Sănătății:

„Ministrul Sănătății, Victor Costache, a decis astăzi demiterea directorului Direcției de Sănătate Publică Gorj, Ivanov Carmen în cadrul videoconferinței organizate cu reprezentanții direcțiilor de sănătate publică din teritoiu.

Directorul DSP Gorj nu a respectat procedurile și legislația în vigoare privind instituirea măsurii de carantină a persoanelor în situația de urgență de sănătate publică internațională determinată de infectarea cu COVID-19 și nu a instituit măsurile corespunzătoare în vederea prevenirii și limitării efectelor epidemiei.

De asemenea, directorul DSP Gorj nu a utilizat spațiile de carantină identificate la nivelul județului și a transmis raportări inexacte privind situația din primul județ în care a fost identificat un caz de COVID -19”.

Ministrul Sănătății, Victor Costache, a convocat – în această dimineață – o videoconferință de urgență cu reprezentanții direcțiilor de sănătate publică din teritoriu și municipiul București cu privire la gestionarea modului de prevenire a infecției COVID-19.

În cadrul acesteia, au fost verificate respectarea procedurilor privind instituirea carantinei și a măsurilor de autoizolare la domiciliu.

În județul Gorj a fost înregistrat primul caz de infectare cu coronavirus din România.

Vineri, autoritățile au anunțat două noi cazuri de infectare cu coronavirus, pacienții fiind o femeie (38 de ani) din Timișoara și un bărbat (45 de ani) din Maramureș.

Directorul Institutului „Matei Balș”, Adrian Streinu-Cercel, a declarat, tot astăzi, la „Tucă Show” că femeia confirmată cu noul COVID-19 a plecat răcită din România.

„E în urma unei vizite scurte, dar o persoană care a plecat răcită din România. Fiind răcită mucoasele erau deschise și faptul că a contractat virusul nu e o surpriză. De asemenea, o persoană foarte smart, după ce s-a întors în România s-a autoizolat acasă”, a spus Streinu-Cercel.

Directorul de la Institutul „Matei Balș” a spus că femeia s-a întors în țară cu avionul, dar nu poate preciza cu ce cursă a venit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Albert Einstein a avut dreptate: Timpul se scurge mai repede pe planeta Marte!