Prima pagină » Știri » MĂCEL. Cel mai grav ATAC ARMAT din istoria Canadei: Un tehnician dentar deghizat în polițist a ucis cel puțin 17 persoane

MĂCEL. Cel mai grav ATAC ARMAT din istoria Canadei: Un tehnician dentar deghizat în polițist a ucis cel puțin 17 persoane

MĂCEL. Cel mai grav ATAC ARMAT din istoria Canadei: Un tehnician dentar deghizat în polițist a ucis cel puțin 17 persoane

Un bărbat înarmat îmbărcat în polițist a ucis cel puțin 17 oameni, inclusiv o polițistă, în provincia Noua Scoție din Canada. Motivul atacului este încă necunoscut, iar atactorul este mort, relatează AFP. ​Atacul este cel mai grav din istoria modernă a Canadei, scrie The Guardian.

Atacatorul, un bărbat de 51 de ani, un tehnician dentar, potrivit mass-media, a fost ucis în timpul arestării sale după o urmărire care a durat 12 ore în provincia din estul Canadei, a spus Poliția, potrivit hotnews.ro.

Gabriel Wortman a circulat la bordul unei mașini foarte similare cu cea a poliției, purtând cel puțin o parte a uniformei de poliție. Motivele atacului armat care a șocat țara sunt încă necunoscute.

Anchetatorii încercau luni să afle motivul care l-a determinat pe autorul atacului, Gabriel Wortman, în vârstă de 51 de ani, să tragă în oameni timp de 12 ore, începând din localitatea rurală Portapique din provincia Nova Scotia, la circa 130 de kilometri la nord de capitala provinciei, Halifax. RMCP l-a urmărit pe o distanţă de peste 100 de kilometri, potrivit postului Radio Canada, preluat de dpa. Ucigaşul a fost găsit în cele din urmă mort, purtând o uniformă a RMCP, după un schimb de focuri cu poliţia, şi nu s-a precizat deocamdată dacă a fost doborât de forţele de ordine sau s-a sinucis.

Comisarul Brenda Lucki, şefa RCMP, a declarat pentru CBC News că Wortman a avut probabil un motiv iniţial, după care a început să tragă la întâmplare. Atacul nu pare să fie legat de terorism, a adăugat ea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Liderul din UK lăudat de Simion vrea să taie ajutoarele pentru românii din Regat. „Susținătorii AUR nu-și dau seama de adevăratul pericol”
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut