Prima pagină » Știri » MESAJ. Gabriela Firea către foștii colegi de breaslă, de Ziua Libertății Presei: Un gând bun celor care NU UITĂ motivul pentru care au intrat în presă

MESAJ. Gabriela Firea către foștii colegi de breaslă, de Ziua Libertății Presei: Un gând bun celor care NU UITĂ motivul pentru care au intrat în presă

MESAJ. Gabriela Firea către foștii colegi de breaslă, de Ziua Libertății Presei: Un gând bun celor care NU UITĂ motivul pentru care au intrat în presă

Edilul Capitalei, Gabriela Firea, a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj către foștii săi colegi de breaslă, pentru a le transmite un mesaj de susținere și de apreciere de Ziua Internațională a Libertății Presei. Firea a rememorat redacțiile în care „a crescut” ca jurnalist și spune că presa „a rămas prima sa iubire”.

„Pur si simplu. AZI. Radio Contact. BBC. TVR. Antena 1. Antena 3. Saptamana Financiara. Financiarul.Felicia. Redactii in care am crescut. Oameni de la care am avut de invatat, la inceput. Si pe care i-am indrumat, mai apoi. O lume. O viata. Un destin. Cu sau fara nedreptati de moment, presa a ramas pentru mine prima iubire.

Am trecut prin toate etapele acestei profesii de credinta. De la reporter de teren, la redactor-economic, editor, realizator.

A fost si perioada “prompter”, atat de ironizata. Pana in zilele noastre, cand mai-marii zilei isi citesc declaratiile catre popor de pe prompter. Nu e asa simplu, nu? Sa fii natural si coerent in fata unui aparat prin care “curg” cuvintele”, a scris Firea.

https://www.facebook.com/427656597297153/posts/3158816827514436/

„Cel mai mult ma doare cand pleaca unul dintre-ai nostri. Pe care-l stiu de cand scriam impreuna istoria presei libere, de dupa ‘90.

In ultima perioada, din ce in ce mai multi. Nedrept de multi…

Jurnalistica pare o meserie simpla. Dar e o indeletnicire care te mistuie in interior si te consuma.

Un gand bun tuturor celor care nu isi uita motivul pentru care au intrat in presa. Mai demult sau mai recent.

De Ziua mondiala a libertatii presei, la multi ani tuturor jurnalistilor!

Sanatate, tenacitate, adevar, respect, curaj.

Va spun din trei surse : sunteti cei mai buni!!”, le transmite jurnaliștilor edilul Capitalei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Dmitri Medvedev amenință Finlanda: „Se află acum pe lista țintelor nucleare ale Rusiei. Bucură-te, ai atins apogeul securității!”
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
35.000 de componente străine în dronele și rachetele cu care Rusia a atacat într-o singură zi
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol, apariție spectaculoasă în costum de baie. Imaginea care a atras toate privirile fanilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât oxigen ajunge în plămânii oamenilor?