Prima pagină » Știri » DECLARAȚII. Klaus Iohannis: „Solicit autorităților locale să-și asume în stare de alertă un rol proactiv în gestionarea situației în comunitățile pe care le administrează”

DECLARAȚII. Klaus Iohannis: „Solicit autorităților locale să-și asume în stare de alertă un rol proactiv în gestionarea situației în comunitățile pe care le administrează”

DECLARAȚII. Klaus Iohannis: „Solicit autorităților locale să-și asume în stare de alertă un rol proactiv în gestionarea situației în comunitățile pe care le administrează”
Sursă FOTO: Andreea Alexandru - Mediafax Foto

Președintele Klaus Iohannis a avertizat marți, în cadrul unei declarații de presă la Palatul Cotroceni, că va fi obligat să reimpună o nouă serie de măsuri restrictive dacă cetățenii nu vor respecta restricțiile impuse de Guvern, subliniind că în ultimele zile au existat comportamente în contradicție cu normele sanitare și a făcut apel la autorități locale să-ți asume un rol proactiv în acest sens. 

În ultimele zile au existat comportamente în contradicție cu normele sanitare

Din nefericie au fost în aceste zile exemple de  comportamente în contradicție cu normele sanitare pe care trebuie să le respectăm cu toții. Unii au înțeles greșit că starea de alertă înseamnă relaxarea totală a măsurilor..

Dragi români, virusul este încă printre noi. Cu cât conștientizăm că e responasabilitatea fiecăruia să urmăm câteva reguli de prevenție, cu atât cresc șansele să stopăm epidemia. Astfel, vom riscă să ne condruntam cu o explozie a infectarilor. Dacă regulile sunt încălcate ne îndreptăm spre un scenariu în care vom avea noi focare și noi valuri de îmbolnăvire.

Solicit autorităților locale să-și asume în stare de alertă un rol proactiv în gestionarea situației în comunitățile pe care le administrează”, a declarat președintele Klaus Iohannis.

Autorizații de funcționare a teraselor din Parcul herăstrău, suspendate

Viceprimarul Capitalei Aurelian Bădulescu a anunțat că a fost suspendată autorizaţia de funcţionare pentru terase în cazul celor două societăţi comerciale din Parcul Herăstrău unde numeroşi tineri s-au adunat în noaptea de sâmbătă spre duminică.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, la şedinţa de la ora 14,00 au participat  prim-ministrul Ludovic Orban, ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloş, şi ministrul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, Lucian Bode.

Șeful statului a convocat două ședințe la Cotroceni

La şedinţa de la ora 15,00, tot pe tema măsurilor de gestionare a epidemiei de COVID-19, au participat premierul Ludovic Orban, viceprim-ministrul Raluca Turcan, ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, ministrul Apărării Naţionale, Nicolae Ciucă, şi şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat.

Președintele a susținut o declaraţie de presă la finalul acestor reuniuni.

https://www.facebook.com/Gandul.ro/videos/608150293125118

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
ADHD în viața de zi cu zi: ce îngreunează concentrarea și ce ajută, concret