Prima pagină » Coronavirus » ANUNȚ. Spitalul din Suceava, cu peste 160 de bolnavi de Covid-19, a fost deschis și pentru sectoare non-coronavirus

ANUNȚ. Spitalul din Suceava, cu peste 160 de bolnavi de Covid-19, a fost deschis și pentru sectoare non-coronavirus

ANUNȚ. Spitalul din Suceava, cu peste 160 de bolnavi de Covid-19, a fost deschis și pentru sectoare non-coronavirus

Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a anunţat, luni, că Spitalul Judeţean Suceava a devenit funcţional pentru sectoare non-COVID, fiind internat deja primul pacient în Secţia de Chirurgie.

„Începând de astăzi, Spitalul Judeţean Suceava a început să funcţioneze cu sectoare non-COVID, primul pacient fiind internat şi tratat la Secţia de Chirurgie (…) Începând de astăzi, până la deschiderea modului ATI de lângă Secţia Infecţioase de la Spitalul Vechi, la Spitalul Nou vor fi trataţii pacienţi COVID, cei de pe Terapie Intensivă şi dializaţii”, a spus Flutur.

33 de persoane infectate cu noul virus au fost internate în 24 de ore

El a precizat că, tot luni, a ajuns şi staţia de osmoză inversă ce va fi montată pentru dializă, notează Agerpres.

În ultimele 24 de ore au fost internate la SJU Suceava 33 de persoane diagnosticate cu COVID-19, iar alte 39 au fost externate, nefiind înregistrat niciun caz în rândul personalului medical, a anunţat, luni, Prefectura Suceava.

De la începutul epidemiei, Spitalul din Suceava a avut foare multe probleme după ce s-a transformat într-un focar de coronavirus.

Spitalul din Suceava a fost militarizat

În luna martie,  Ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, compara Spitalul Județean Suceava cu o navă în timpul unei furtuni. „Acolo este o luptă contra cronometru pentru salvarea de vieți”, spunea ministrul.

„Problema spitalelor afectate de coronavirus „este una gravă, de maximă urgență și care cere măsuri ferme, radicale și imediate”, mai scria Nicolae Ciucă, ministrul Apărării, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

„Dacă vorbim de Suceava, militarizarea e o soluție practică. Chiar dacă e o conducere militară, totul se ghidează după criterii medicale. Diferența este că rigorile contează și obiectivele vor fi mai clare, obiectivele vor fi atinse mai corect.

Discutăm de partea organizatorică punctuală, probabil că noua conducere militară va aduce lucrurile făcute mult mai riguros, situația se va îmbunătăți, nu neapărat se va rezolva”, declara în aprilie Adrian Marinescu, medic la Institut Matei Balș

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Povestea tânărului care, la 21 de ani, a câștigat la loto 28 de milioane de dolari. Decizia care l-a ajutat să nu ajungă la faliment
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
'Gardianul secretelor' din Apărarea Rusiei a murit subit de Crăciun! A fost cea mai discretă figură din anturajul lui Vladimir Putin
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Metoda scandinavă de dormit: Funcționează sau nu?