Prima pagină » Economic » BT. Economia mondială a atins minimul în luna aprilie

BT. Economia mondială a atins minimul în luna aprilie

BT. Economia mondială a atins minimul în luna aprilie

Comerțul internațional și industria mondială au continuat să se deterioreze în aprilie, evoluție determinată de restricțiile pentru contracararea crizei sanitare, îndeosebi în țările europene și în SUA, arată o analiză a Băncii Transilvania.

Volumul comerțului internațional a scăzut pentru a patra lună consecutiv în aprilie

Departamentul de analiză a politicii economice din Olanda a comunicat recent statisticile privind evoluția comerțului internațional și producției industriale mondiale în aprilie și primele patru luni ale anului curent.

Volumul comerțului internațional a scăzut pentru a patra lună consecutiv în aprilie, cu ritmuri în intensificare la 12.1% lună/lună și 16.2% an/an, dat fiind că închiderea economiilor din Europa și America a avut impact nefavorabil la nivelul investițiilor productive și consumului de bunuri și servicii (îndeosebi de transport și turism).

Exporturile totale s-au diminuat cu dinamici în intensificare la 13.4% lună/lună și 16.8% an/an.

Se evidențiază declinul exporturilor țărilor dezvoltate cu 18.8% lună/lună și cu 24.8% an/an, determinat de scăderea economiei mondiale și de restricționarea activităților economice în Europa și SUA.

Totodată, exporturile statelor emergente și în dezvoltare s-au diminuat cu 6.9% lună/lună și cu 6.5% an/an în aprilie.

În perioada ianuarie-aprilie 2020 exporturile totale s-au ajustat cu 6.5% an/an: exporturile țărilor dezvoltate și cele ale statelor emergente și în dezvoltare s-au diminuat cu 8.8% an/an, respectiv 3.6% an/an.

Declinul comerțului internațional și deteriorarea climatului investițional după incidența pandemiei au determinat scăderea producției industriale mondiale pentru a doua lună consecutiv în aprilie, cu un ritm lunar în intensificare la 8.1%.

Se evidențiază diminuarea producției industriale în țările dezvoltate cu 14.6% lună/lună.

Producția industrială a statelor emergente și în dezvoltare a scăzut cu un ritm lunar de 2.7% în aprilie

În dinamică an/an industria s-a ajustat pentru a patra lună la rând în aprilie, cu un ritm în intensificare la 12.1%.

Se evidențiază declinul industriei țărilor dezvoltate cu 20.5% an/an.

De asemenea, producția industrială a scăzut în statele emergente și în dezvoltare cu 4.6% an/an.

În perioada ianuarie-aprilie 2020 industria mondială a înregistrat o scădere cu 6.2% an/an, evidențiindu-se declinul industriei din țările dezvoltate cu 7.4% an/an. Industria țărilor emergente și în dezvoltare s-a ajustat cu un ritm mai lent, de 5.1% an/an, ca urmare a redinamizării din China.

Analiza pe blocuri economice evidențiază diminuarea producției industriale din Zona Euro (principalul partener economic al României) cu ritmuri în intensificare în aprilie la 18.3% lună/lună și 29.3% an/an.

De asemenea, industria din SUA (prima economie a lumii, cu un PIB nominal de peste 21 trilioane USD) a scăzut cu 12.5% lună/lună și cu 16.2% an/an în a patra lună a anului curent.

Pe de altă parte, în China (a doua economie a lumii) industria a crescut pentru a treia lună la rând în mai, cu un ritm lunar de 3.6% (și cu 3.9% an/an).

„Apreciem că vârful crizei induse de incidența pandemiei a fost atins în luna aprilie (și trimestrul II per ansamblu), atât la nivel mondial, cât și în țările Uniunii Europene (inclusiv România). Ne așteptăm la intrarea economiei mondiale (și economiei Uniunii Europene) într-un nou ciclu economic în perioada următoare (aspect semnalat și de ameliorarea semnificativă a indicatorilor economici avansați, inclusiv a încrederii investitorilor din Germania, după cum se poate observa în ultimul grafic alăturat), procesul de relansare economică post-pandemie urmând să fie susținut în trimestrele următoare de mix-ul relaxat (fără precedent) de politici economice în implementare începând cu luna martie”, încheie analiza.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Psihologia din spatele nedreptății emoționale și cum să ne protejăm. De ce cei dragi ne ignoră, dar îi răsfață pe alții?