Prima pagină » Social » Imaginea pandemiei în România: coadă de ambulanțe SMURD în curte la ”Matei Balș” (VIDEO)

Imaginea pandemiei în România: coadă de ambulanțe SMURD în curte la ”Matei Balș” (VIDEO)

Imaginea pandemiei în România: coadă de ambulanțe SMURD în curte la ”Matei Balș” (VIDEO)

O imagine care descrie pandemia de coronavirus a fost surprinsă, sâmbătă după-amiază, în curtea Institutului de Boli Infecțioase „Matei Balș” din Capitală,  spital din prima linie COVID-19. Fotografia a fost publicată pe rețelele sociale de o asistentă a spitalului.

În fotografiile publicate de Gabriela Ciobanu, pe pagina sa de Facebook, se pot vedea ambulanțele cu personal medical, echipat pentru coronavirus, care tocmai au adus pacienți la spital.

Mesajul unei medic

Maria Nițescu, medic la Matei Balș, a transmis și un mesaj pentru cei ce nu cred în virus.

„Mai aveti îndoieli referitor la existența problemelor de sănătate determinate de SARS-Cov 2? Aceasta este o imagine din curtea Institutului Național de Boli Infecțioase Prof. Dr. Matei Balș, spital COVID de faza 1”, a explicat Maria Nițescu, medic la Institutul „Matei Balș”.

Record infectări COVID-19

România a înregistrat sâmbătă un nou record de cazuri de COVID-19. Bilanțul cazurilor de coronavirus atinge pragul de 36.691, după ce în ultimele 24 de ore au fost înregistrate încă 889 de îmbolnăviri.

Până astăzi, 18 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 36.691 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 24.865 au fost externate, dintre care 22.488 de pacienți vindecați și 2.377 de pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.

În intervalul 17.07.2020 (10:00) – 18.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 21 de decese ( 14 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Prahova, Suceava, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 decese la persoane cu vârsta de peste 80 de ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Piața energiei în șoc: Iranul închide Strâmtoarea Ormuz
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Coloană de fum observată în Dubai, după ce Emiratele spun că au interceptat rachete iraniene
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
A semnat cu Antena 1 după ce a demisionat de la postul concurent, în februarie 2026! Lovitură în televiziune!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sângele centenarilor oferă indicii despre mecanismele longevității