Prima pagină » Știri externe » O „adevărată” afacere pusă la cale de mai multe românce în Cipru: Femeile, acuzate că încheiau căsătorii fictive pentru sume cuprinse între 700 și 1000 de euro cu cetățeni din afara UE

O „adevărată” afacere pusă la cale de mai multe românce în Cipru: Femeile, acuzate că încheiau căsătorii fictive pentru sume cuprinse între 700 și 1000 de euro cu cetățeni din afara UE

O „adevărată” afacere pusă la cale de mai multe românce în Cipru: Femeile, acuzate că încheiau căsătorii fictive pentru sume cuprinse între 700 și 1000 de euro cu cetățeni din afara UE

Mai multe femeie care soseau din România pe Aeroportul Larnaka din Cipru au fost arestate miercuri în urma suspiciunilor că ar încheia căsătorii fictive cu cetățeni din țări terțe în schimbul unor sume substanțiale.

În urma operațiunii desfășurate de Poliția cipriotă în colaborare cu Interpolul, femeile au recunoscut că într-adevăr sosiseră pe insulă cu scopul de a încheia căsătorii cu cetăţeni din ţări terţe, transmite Sigma.

Afacerea „căsătoria”: Sumele fabuloase pe care le plăteau străinii pentru a se căsători cu românce

„În timpul interogatoriului au recunoscut că au primit o sumă de bani în ţara lor pentru a veni în Cipru. Între 700 şi 1000 de euro, conform mărturiilor pe care le deţinem”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei.

Organele de anchetă caută persoanele care au intermediat încheierea de căsătorii fictive atât în Cipru, cât şi în străinătate.

„În ceea ce priveşte persoanele implicate în ţara de unde provin femeile respective, are loc o colaborare cu autorităţile din această ţară prin Interpol şi autorităţile cipriote”, a mai spus purtătorul de cuvânt al poliţiei.

Din cele 11 femei, 10 au fost trimise înapoi în ţara lor, iar cea de-a unsprezecea a fost reținută întrucât există suspiciuni că ea ar fi creierul operațiunii.

De asemenea, potrivit informațiilor obținute de Sigma, intermediarii ar ținti persoanele persoane aflate în dificultate economică sau care sunt vulnerabile din punct de vedere social. Ulterior, aceștia le convig să se implice în afacere. O astfel de căsătorie încheiată de cetățenii din țări terțe pentru a obține ședere legală în Cipru ajungea și la fabuloasa sumă de 10.000 de euro.

Banii obținuți în urma căsătoriilor false erau împărțiți între intermediari și cetățenii din Europa care acceptau să se căsătorească cu cei din statele non-UE.

Înțelegerea stabilită cu cetățenii dispuși să plătească sume enorme pentru a avea o ședere legală în Cipru era valabilă doi ani iar ulterior una dintre părți putea cere divorțul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Știința din spatele ceștii: cum influențează forma vasului felul în care percepem aroma cafelei