Prima pagină » Social » Copiii săraci au viitor, chiar și în România: „În perioada pandemiei am parcurs 6.200 de kilometri prin țară”

Copiii săraci au viitor, chiar și în România: „În perioada pandemiei am parcurs 6.200 de kilometri prin țară”

Copiii săraci au viitor, chiar și în România: „În perioada pandemiei am parcurs 6.200 de kilometri prin țară”

Asociaţia Copii pentru Viitor, o organizație care prin valorile și misiunea sa neobosită și-a conturat profilul educativ în spațiul public din România, anunță un nou parteneriat cu Fundaţia Groupe Renault, în urma căruia vor beneficia copiii aflați în comunități vulnerabile și sărace. 

Această asociere cu Fundaţia Groupe Renault, începând din luna iulie, reprezintă un parteneriat de mobilitate care va amplifica acțiunile Asociației pe viitor și va aduce mai multă bucurie copiilor săraci din diferite comunități din România.

În sprijinul copiilor săraci  

”Fundaţia Groupe Renault România a pus la dispoziţia organizaţiei noastre o maşină Dacia Dokker. Vom putea astfel ajunge mai uşor în comunităţile nevoiaşe din ţară, cu alimente, produse de igiena personală, rechizite, mobilier. Maşina ne va fi utilă şi la transportul copiilor în diverse activităţi educaţionale pe care le organizam – tabere, excursii, vizite tematice.”, precizează fondatoarea organizației, Anca Iordănescu.

Aceasta a precizat că, în perioada pandemiei generată de Covid 19, Asociaţia Copii pentru Viitor a parcurs 6200 de km prin ţară. ”Am plecat cu gândul să ajutăm comunităţile sărace, unde am distribuit produse alimentare, de igienă, lactate, unui număr de peste 4500 de persoane. În acest context, o astfel de maşina se dovedește a fi de bun augur, întregind activitatea organizației, fiind absolut necesară și indispensabilă pentru a continua proiectele viitoare, ai căror beneficiari sunt copiii şi persoane nevoiaşe din 5 judeţe ale ţării”, subliniază Anca Iordănescu.

Dincolo de variatele acțiuni și proiecte, Asociația pentru Viitor și-a concentrat toată energia în a susține și însufleți comunitățile sărace care de multe ori, renunță la ideea unui viitor din prisma insuficienței și vicisitudinilor prezentului. 

Asociația Copii pentru Viitor este un ONG înființat în 2016, doar din voluntari. Scopul lor este reducerea abandonului școlar și integrarea copiilor proveniți din medii sociale dezavantajate. În timpul pandemiei de coronavirus, aceștia au parcurs 2900 km prin țară, în cinci județe –Hunedoara, Ialomița, Brașov, Teleorman și au dus pachete cu produse alimentare, de igienă persoanală, cărți, la peste 3000 de persoane. Au donat trei tone de alimente și produse de igienă copiilor internați la spitalul Marie Curie, în secțiile de hemodializă și oncologie.

Cei care vor să susțină proiectele asociației pot contribui cu o donație în acest cont: RO87BTRLRONCRT0336144801, Banca Transilvania.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
De ce bananele nu sunt tocmai bune de adăugat la smoothie-uri?