Prima pagină » Știri politice » Nicușor Dan: „Nu există om cinstit în Bucureşti care să mă arate cu degetul”

Nicușor Dan: „Nu există om cinstit în Bucureşti care să mă arate cu degetul”

Nicușor Dan: „Nu există om cinstit în Bucureşti care să mă arate cu degetul”

Deputat independent, Nicușor Dan iese la atac și anunță că „anumiţi oameni din sfera corupţiei bucureştene” încearcă să-l discrediteze. Candidat la Primăria Capitalei cu sprijinul și al PNL și USR-PLUS, Nicușor Dan postează pe Facebook mesaje de amenințare la adresa unor politicieni care se pregătesc să inventeze dovezi împotriva sa.

Toți aceștia vor răspunde în instanță, dă asigurări contracandidatul Gabrielei Firea. „De ani de zile, anumiţi oameni din sfera corupţiei bucureştene – deranjaţi de acţiunile noastre – şi unii politicieni corupţi au încercat să-mi discrediteze activitatea. Deşi au plătit bine pentru acest scop, nu au găsit nimic, dar asta nu i-a oprit să fabrice zvonuri şi insinuări calomnioase”, a răbufnit Dan.

Renumitul matematician susține că „asta s-a întâmplat inclusiv în campaniile precedente în care am fost implicat, asta fac şi acum. Nu mă impresionează. Mi-am asumat de la început că voi deranja, am ştiut că vor exista astfel de reacţii. Cu Asociaţia Salvaţi Bucureştiul ne luptăm de ani buni pentru binele oraşului, care nu se suprapune cu binele lor”.

Nicușor Dan crede că „dușmanii” vor încerca „să fabrice, în continuare, probe aşa-zis compromiţătoare, să inventeze false dosare şi dovezi. Nu există om cinstit în Bucureşti care să mă arate cu degetul. Ceilalţi vor răspunde pentru fiecare insinuare, pentru fiecare acuzaţie nefondată, pentru fiecare calomnie. În instanţă. Ca să nu ne mai pierdem timpul în dezbateri publice menite să deturneze atenţia de la dezastrul pe care l-au făcut în Bucureşti”.

Nicușor Dan nu o uită pe Gabriela Firea

Și cum oricărui candidat îi șade bine să-și atace rivalii, Nicușor Dan arată că „Firea, Bădulescu şi ceilalţi pesedişti sunt speriaţi acum mai mult decât oricând că nu vor mai profita de pe urma acestui oraş, la conducerea căruia au ajuns fără cunoştinţe, fără viziune, fără voinţa de a face bine”.

„Au băgat în faliment un oraş cu un buget enorm, au otrăvit aerul, ne-au sufocat traficul. Şi asta vor să facă în continuare. Ceea ce nu înţeleg ei este că a venit timpul să plece, să ne lase. Să ne lase oraşul în pace, să nu ne mai polueze cu mizeria lor morală, cu incompetenţa lor, cu interesele lor politice şi financiare. Le transmit că nu suntem toţi ca ei. Există şi oameni cinstiţi. Peste două milioane numai în Bucureşti”, încheie Nicuşor Dan postarea de pe Facebook.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Țara cea mai puțin vizitată” din Europa cu peisaje și castele spectaculoase