Prima pagină » Știri » Klaus Ionannis, despre tehnologia 5G: „Ne dorim rețele sigure, care nu sunt sub controlul unor state cu alte interese”

Klaus Ionannis, despre tehnologia 5G: „Ne dorim rețele sigure, care nu sunt sub controlul unor state cu alte interese”

Klaus Ionannis, despre tehnologia 5G: „Ne dorim rețele sigure, care nu sunt sub controlul unor state cu alte interese”

Președintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, că România își dorește rețele 5G sigure, care nu sunt sub controlul unor state cu alte interese decât cele declarate.

Întrebat de jurnaliști despre rețelele 5G, Klaus Iohannis a spus că poziția României este exact cea exprimată și în memorandumul care a fost semnat anul trecut când a fost în vizită la președintele SUA, Donald Trump.

”Noi ne dorim rețele sigure, care nu sunt sub controlul unor state cu alte interese decât cele declarate și dorim rețele care satisfac nevoie și a firmelor și a cetățenilor din România”, a precizat Klaus Iohannis.

Șeful statului a explicat că se lucrează la o legislație specială pe această temă, pentru a preveni intrarea pe piața 5G a unor firme asupra cărora planează anumite suspiciuni.

La ce se gândesc aproape cinci din zece români atunci când vine vorba de tehnologia 5G. Care sunt, în realitate, aplicaţiile ei în agricultură, manufactură și comunicare

Cu toate că nu există niciun studiu care să ateste că tehnologia 5G ar fi dăunătoare sănătăţii, știrile false sau pseudo-studiile îi fac pe românii care au auzit de 5G (42%) să creadă că aceasta este nocivă stării de sănătate.

Conform experților Samsung care au contribuit la realizarea raportului „Innovation Report”, în condițiile în care în spectrul de frecvenţe pe care funcţionează 5G, semnalul este mai scurt decât în cazul 3G și 4G, asta înseamnă că pentru o acoperire bună trebuie amplasate mai multe antene 5G decât 4G.

De aceea, unii români sunt convinși că radiaţiile emise de 5G vor fi mai mari decât cele 4G și astfel vor fi dăunătoare sănătăţii.

Comisia Europeană: Statele UE trebuie să își diversifice urgent furnizorii de echipamente pentru rețelele 5G

Statele membre ale Uniunii Europene trebuie să ia măsuri urgente pentru a diversifica lista de furniori de echipamente pentru rețelele 5G, a avertizat Comisia Europeană, pe 24 iulie.

Anunțul Comisiei este văzut ca o nouă încercare de a reduce din importanța gigantului chinez Huawei pe piața europeană, în contextul în care Statele Unite au făcut presiuni la adresa autorităților de la Bruxelles în acest sens, notează Reuters.

În luna noiembrie a anului trecut, Uniunea Europeană a fost de acord să înăsprească regulile pentru furnizorii de echipamente 5G pentru a reduce riscurile de securitate asociate cu aceste rețele.

Strategia europeană include reducerea dependenței statelor  și operatorilor de un singur furnizor. Pe piața europeană, Huawei concurează pe segmentul 5G cu Nokia și Ericsson.

Comisia Europeană notează că, deși au fost făcute progrese în această direcție, mai sunt necesare și alte măsuri pentru implementarea strategiei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Câștigurile neașteptate ale unor vloggeri români după 4 ani de YouTube: „Ne putem lua o casă?
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Motivul trist care l-a făcut pe medicul de 28 de ani să ia decizia tragică! De ce a făcut asta
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană