Prima pagină » Știri » Măcel cu săbii, furci și topoare între două familii din județul Dolj. “Tata a rămas fără trei degete, l-au tăiat și la ureche, și la nas!” Imaginile sunt șocante. VIDEO

Măcel cu săbii, furci și topoare între două familii din județul Dolj. “Tata a rămas fără trei degete, l-au tăiat și la ureche, și la nas!” Imaginile sunt șocante. VIDEO

Un adevărat măcel a avut loc în comuna Unirea, județul Dolj, unde două familii s-au bătut ca-n filme. În urma scandalului, șase persoane au ajuns la spital. Una dintre părțile implicate susține că încăierarea ar fi început de la patronului unui magazin din localitate, poreclit Pistolaru, care i-ar teroriza de trei ani, cu acordul poliției.

La scandal au luat participat, în total, zece persoane. Una dintre familii acuză că vecinii lor au intrat peste ei în curte și au început să-i lovească fără motiv.

Eu mă întorsesem acasă şi prima dată pe mine m-au atacat. Erau supăraţi că le-am făcut plângeri pentru că sunt violenţi. Au un câne periculos, îl lasă liber, iar eu am copil de 3 ani, pe tata l-au atacat mai demult cu toporul în maşină, dar atunci a scăpat. M-am dus la ai mei în curte şi atunci au intrat peste noi. Erau Petre Firu, zis Pistolaru’, patronul de la magazin, şi fraţii lui. Ne-au atacat cu săbii, furci şi topoare, tata a rămas fără trei degete, l-au tăiat şi la ureche, şi la nas. Şi pe soţul meu l-au bătut foarte rău, şi pe mine. A fost groaznic. De trei ani ne terorizează, am făcut degeaba plângeri. Chiar şi-n faţa şefului de post m-a ameninţat că mă omoară, dar nimănui nu i-a păsat şi am ajuns în situaţia asta„, a explicat, potrivit adevarul.ro, Lămâia Motroc, una dintre victime.

Ce comunicat a dat Poliția după acest măcel care a avut loc în județul Dolj

Imaginile surprinse de camerele de supraveghere sunt de-a dreptul șocante. La încăierare au participat nu doar bărbați, ci și femei, care s-au lovit minute în șir. Săbiile, furcile și topoarele au fost armele de luptă.

Poliţiştii au ajuns la faţa locului după ce scandalul luase sfârșit. „Poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Calafat au fost sesizaţi cu privire la faptul că, în comună Unirea, are loc o altercaţie intre mai multe persoane. Imediat, la faţa locului au fost direcţionate mai multe echipaje de poliţie, care au intervenit pentru aplanarea stării conflictuale. În urma evenimentului, mai multe persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, o parte din acestea fiind transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri de specialitate. Din primele cercetări, poliţiştii au stabilit că, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, a izbucnit un conflict între membrii a două familii din localitate, în timpul căruia au fost folosite obiecte contondente şi tăietoare. De asemenea, o parte din persoanele implicate în altercaţie ar fi pătruns fără drept în curtea locuinţei celeilalte familii„, a declarat Cosmin Grădinaru, purtător de cuvânt al IPJ Dolj.

Șase scandalagii au ajuns la spital, însă doar doi au fost internați, tată și fiu. Primul și-a pierdut chiar și câteva degete în timpul măcelului, după ce a fost tăiat cu o sabie.

Poliția nu a luat până în prezent nicio măsură. „În vederea lămuririi stării de fapt, fiind întocmit un dosar penal pentru comiterea infracţiunilor de lovire sau alte violenţe, violare de domiciliu şi tulburarea ordinii si liniştii publice„, a mai transmis IPJ Dolj.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cine este și ce avere are Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Când au fost inventate închisorile?