Prima pagină » Actualitate » Circul Metropolitan a fost transformat într-un centru de vaccinare cu 7 puncte

Circul Metropolitan a fost transformat într-un centru de vaccinare cu 7 puncte

Circul Metropolitan a fost transformat într-un centru de vaccinare cu 7 puncte

Primăria Capitalei a anunțat că de luni a fost deschis un nou centru de vaccinare, care funcționează la Circul Metropolitan, și care dispune de 7 puncte pentru imunizare.

„Începând de astăzi, 15 februarie, în acest Centru funcționează 7 puncte de vaccinare. Sunt amenajate atât spații pentru trierea și primirea pacienților, cât și pentru cei care au fost imunizați și vor aștepta 15 minute, pentru monitorizarea eventualelor efecte adverse”, a anunțat Primăria Capitalei.

Potrivit sursei citate, programul de funcționare al centrului este zilnic, între orele 8.00 și 20.00.

Pentru prima zi de funcționare s-au programat deja 416 persoane

Pentru prima zi de funcționare s-au programat deja 416 persoane, au mai informat reprezentanții primăriei.

Conform acestora, ca și în cazul celorlalte puncte de vaccinare, programarea se poate face online, pe platforma de programare, prin telefon, la numărul unic la nivel național 021.414.44.25 sau prin intermediul medicului de familie, datele fiind colectate într-o platformă unică.

Vaccinare: România este pe locul 4 în Europa după numărul dozelor administrate la 100 de persoane

România este pe locul 4 în Europa în topul care cuprinde numărul dozelor administrate la 100 de persoane (5,59 persoane), transmite patforma RO Vaccinare, citând datele oferite de Bloomberg.

Peste 1 milion de doze de vaccin administrate

După numărul total al dozelor administrate România se situează, cu 1,084 milioane, pe locul 6.

În ceea ce privește numărul persoanelor vaccinate cu prima doză țara noastră se află pe locul 5 (3,5%), iar la numărul persoanelor vaccinate cu ambele doze tot pe locul 5 (2,1%).

Potrivit statisticilor, media zilnică de doze administratte ne plasează pe locul 6, cu 34.755 de inoculări.

România mai ocupă:

  • locul şase la nivel UE în ce priveşte numărul total de doze administrate: 1.084.094;
  • locul patru în ceea ce priveşte numărul mediu de doze administrate la 100 de persoane: 5,59;â
  • locul cinci – la persoanele vaccinate cu prima doză: 3,5%,
  • locul cinci – la persoane vaccinate cu ambele doze: 2,1%;
  • locul şase în ceea ce priveşte media zilnică de doze administrate: 34.755.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Zeci de tone pe apă: Cum sunt propulsate și plutesc blindatele militare amfibii
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Un coral verde strălucitor este primul caz raportat de bioluminescență într-o peșteră din adâncurile mării