Prima pagină » Actualitate » Nouă polițiști din București sunt acuzați de răpire și tortură. “M-au descălţat, m-au bătut la tălpi. M-au abandonat pe câmp!”

Nouă polițiști din București sunt acuzați de răpire și tortură. “M-au descălţat, m-au bătut la tălpi. M-au abandonat pe câmp!”

Nouă polițiști din București sunt acuzați de răpire și tortură. “M-au descălţat, m-au bătut la tălpi. M-au abandonat pe câmp!”

Nouă agenți de poliție sunt acuzați de răpire și tortură. Aceștia au ajuns la audieri și riscă să fie reținuți pentru 24 de ore.

Nouă agenți de poliție, șapte de la Secția 16 din București, unul de la Poliția Ilfov și încă o persoană, despre care, momentan, nu există informații, sunt audiați de procurori. Au auns la Tribunalul București și sunt șanse mari să fie reținuți. Nu este exclus să fie arestați preventiv pentru 30 de zile.

Anul trecut, în august, doi bărbați au depus o plângere în care au susținut că la stația de metrou Eroii Revoluției ar fi fost bătuți, băgați cu forța într-o mașină și, ulterior, torturați pe un câmp în apropiere de Jilava. Totul s-ar fi întâmplat la finalul lunii, în Sectorul 4, la ora 01:30.

Cei doi bărbaţi care ar fi fost agresați, unul de 39 de ani, celălalt de 51 de ani, susțin că se aflau pe stradă şi ar fi intervenit în timp ce câțiva polițiști ar fi bruscat o persoană. Oamenii legii ar fi căutat răzbunare, i-ar fi încătuşat şi i-ar fi dus pe un teren viran, unde ar fi mâncat o bătaie cruntă.

“Îmi dădeau cu picioarele în coaste şi cu pumnii în cap!”

Am fost înjurat, mi s-au pus cătuşele, am fost băgat în maşină, mi s-au dat trei jeturi de spray paralizant în faţă. Am crezut că voi fi dus la Secţia de Poliţie, dar nu m-au legitimat, nici ei nu s-au legitimat. Au început să dea cu bastoanele în mine. Îmi dădeau cu picioarele în coaste şi cu pumnii în cap. M-au descălţat, m-au bătut la tălpi. M-au abandonat pe câmp”, a declarat bărbatul, potrivit Antena 3.

“Nu ştiu unde m-au dus, am avut noroc că mi-a rămas telefonul şi am văzut că sunt undeva în Ferentari”

Am scos buletinul, mi s-a aruncat buletinul din mână. Mi s-au pus mâinile la spate, am fost încătuşat, pus cu burta pe o maşină şi pur şi simplu aruncat peste nişte cauciucuri. Nu ştiu unde m-au dus, am avut noroc că mi-a rămas telefonul şi am văzut că sunt undeva în Ferentari”, a povestit și Teodor Nicolae Gheorghe, celălalt bărbat implicat în altercaţie.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025