Prima pagină » Actualitate » Carantina a fost prelungită cu 7 zile în Timişoara

Carantina a fost prelungită cu 7 zile în Timişoara

Carantina a fost prelungită cu 7 zile în Timişoara

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Timiş a decis pelungirea carantinei pentru Timişoara.

Carantina a fost prelungită cu 7 zile în Timişoara

După scandalul în care carantina a fost impusă de la Centru, după ce CJSU Timiş a votat împotriva carantinării Timişoarei, autorităţile locale au făcut un pas înapoi şi au votat, miercuri, prelungirea acestei măsuri pentru încă 7 zile.

Carantina în Timişoara a fost respinsă prin vot, în CSSU Timiş, sâmbătă, iar cu câteva ore înainte de a expira măsura, CNCCI a anunţat că se prelungeşte cu trei zile.

Au urmat reacţii vehemente ale autorităţilor locale, însă măsura a rămas în vigoare şi ar fi trebuit să expire miercuri, la ora 24.00.

Această măsură a carantinării a fost, însă, prelungită.

Bilanț coronavirus, 24 martie. 6.136 de cazuri noi și 137 de decese, în ultimele 24 de ore. Câți pacienți sunt internați la ATI

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunțat ultimul bilanț, pentru 24 martie. Potrivit ultimului raport, s-au înregistrat, în ultimele 24 de ore, încă 6.136 cazuri noi de coronavirus. Din păcate, 137 de pacienți au murit, iar alte 1.351 de persoane sunt internate la ATI.

De la începutul pandemiei de coronavirus, pe teritoriul României, au fost confirmate 913.143 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).  819.799 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.136 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.144 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
A fost descoperită o legătură surprinzătoare între furtunile solare și cutremure