Prima pagină » Actualitate » Afacerile cu închirierea de spații comerciale, „o gaură neagră în veniturile Metrorex”

Afacerile cu închirierea de spații comerciale, „o gaură neagră în veniturile Metrorex”

Afacerile cu închirierea de spații comerciale, „o gaură neagră în veniturile Metrorex

O mină de aur se ascunde în subteran. Miza spațiilor comerciale a blocat întreg Bucureștiul. În vreme ce reprezentanții partidelor politice fac declarații și încearcă să arate cine este vinovat pentru situația creată, bucureștenii s-au trezit într-un haos în traficul din București.

Miza, afacerile cu închirierea de spații comerciale

Societatea care administrează respectivele spații este Sindomet Servcom SRL, firmă care aparține sindicatului angajaților de la metrou, genereaza o cifra de afaceri de 6,2 milioane de lei pe an. Firma sindicatului care are doar 49 de angajați. Administratorii societății încasează 75.000 de lei pe an doar pentru colectarea chiriei de la comercianții din subteran.

Firma Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifra de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei, conform ministrului Transportului. Din  7.981.344 lei cît a fost cifra de afaceri în anul 2019, firma Sindomet Servcom SRL a avut un profit de 6.197.855 lei. Adică 75% din cifra de afaceri.

Despre contractul pentru valorificarea spaţiilor comerciale de la metrou, ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, arăta la începutul lunii că acesta este „o gaură neagră în veniturile Metrorex„. „Deşi este expirat din 2018, firma sindicatului ocupă, în continuare, abuziv aceste spaţii şi le subînchiriază către terţi, deşi statutul Metrorex interzice subînchirierea lor. În plus, contractul cu firma sindicatului pentru spaţiile publicitare este într-o situaţie identică. Deşi a expirat în 2019, „Sindomet Servcom SRL refuză să predea toate spaţiile şi emite facturi liniştită pentru ele. Şi de aici trebuie să dispară acţiunea de tip cartel„, mai spunea Drulă.

Pierderea contractelor pentru spațiile comerciale și pentru publicitate este o catastrofă.

Acest scenariu a blocat Bucurestiul, vineri. Metrorex a închiriat aceste spații comerciale, încă din 1994, către Sindomet Serv com SRL. Firma e deținută de Unitatea – Sindicatul Liber de la Metrou (USLM), condus de Ion Rădoi. Iar sindicatul subînchiria spațiile primite de la Metrorex către diverși comercianți.

Conducerea Metrorex a anunțat că va evacua spațiile comerciale din stații, deoarece acestea “pun în pericol siguranța transportului subteran, cu afectarea directă a exigențelor de securitate la incendiu și evacuarea persoanelor în caz de urgență.”

Metrorex, a dat termen o săptămână firmei care administrează spațiile comerciale de la metrou să elibereze acele chioșcuri.

Ulterior, sindicalistii au blocat șinele de metrou a condus la bulversarea traficului din București. Societatea de Transport București a anunțat că a scos toate autobuzele pe traseu și au fost chemați angajați de acasă pentru a suplimenta personalul, drumurile din oraș s-au umplut de mașini, iar prețurile serviciilor de ride-sharing au explodat.

Sindicatul Liber din Metrou susține că greva nu ar avea legătură cu notificarea primită cu o zi înainte

Potrivit SpotMedia.ro, la metrou sunt 331 de spații a căror suprafață se întinde pe circa 5.900 de metri pătrați. În ele funcționează magazine cu mărfuri diverse, de la genți și electronice, până la covrigi și gogoși.

Contractul dintre Metrorex şi Sindomet Servcom, obiectul mai multor litigii în instanță

Contractul dintre Metrorex şi Sindomet Servcom pentru spațiile comerciale de la metrou a expirat în 2018 și este, la acest moment, obiectul mai multor litigii în instanță.

Din 2018, firma sindicatului nu mai are contract valabil cu Metrorex, societatea de stat care administrează metroul. În aceste condiții, în ianuarie 2019, Sindomet Servcom a dat în judecată Metrorex pentru prelungirea contractului de administrare a chioșcurilor de la metrou. Procesul se judecă la Tribunalul București și este în faza administrării de probe, următorul termen fiind stabilit pentru 15 mai.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe