Prima pagină » Actualitate » (VIDEO) Medicul-erou Cătălin Denciu, omagiat de oficialul OMS, Hans Kluge: ”Sunt foarte bucuros că țara mea natală, Belgia, a recunoscut meritele medicului român”

(VIDEO) Medicul-erou Cătălin Denciu, omagiat de oficialul OMS, Hans Kluge: ”Sunt foarte bucuros că țara mea natală, Belgia, a recunoscut meritele medicului român”

(VIDEO) Medicul-erou Cătălin Denciu, omagiat de oficialul OMS, Hans Kluge: ”Sunt foarte bucuros că țara mea natală, Belgia, a recunoscut meritele medicului român”

Cătălin Denciu a fost declarat „Eroul Anului 2020” în Belgia. Hans Kluge a vorbit miercuri la Palatul Cotroceni, despre medicul erou Cătălin Denciu, care a fost declarat în Belgia unul dintre eroii anului 2020.

Hans Kluge a participat miercuri, la Palatul Cotroceni, alături de președintele Klaus Iohannis, la un eveniment organizat cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătății.

Directorul regional al Biroului pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Hans Kluge, care e belgian, a fost decorat de președintele României cu Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de Comandor

Medicul Cătălin Denciu, declarat ”Eroul Anului 2020” în Belgia

În scurtul discurs de acceptare, oficialul OMS a vorbit despre succesul României în gestionarea pandemiei Covid și a ținut să sublinieze meritul medicului român Cătălin Denciu, care e tratat în Belgia după ce a fost ars și rănit, încercând să salveze pacienți în incendiul de la spitalul din Piatră Neamț.

”În ciuda faptului că această pandemie nu s-a terminat, România a reușit foarte bine să își dovedească capacitatea instituțională și solidaritatea comunității, și devotamentul eroic al lucrătorilor din sănătate din România. Sunt foarte bucuros că țara mea natală, Belgia, a recunoscut meritele unui medic român din Piatra Neamț, Cătălin Denciu, declarându-l eroul anului 2020. Am stat de vorbă personal cu domnul colonel care răspunde de spitalul acela din Belgia”, a declarat Hans Klug.

Medicul Cătălin Denciu este considerat un erou şi se află pe locul 3 în topul de belgieni, alături de doctorul Li Wenliang din Wuhan, care a încercat să alerteze comunitatea internațională despre prezența noului tip de virus, în final devenind el însuși victimă a bolii, și de căpitanul Tom Moore, fost ofițer britanic, cunoscut pentru gesturile sale filantropice.

Medicul român a suferit nenumărate operații la spitalul militar din Bruxelles, iar acum se află în recuperare la o unitate sanitară din același oraș Belgian.

În luna martie a acestui an, medicul Cătălin Denciu, rănit în incendiul de toamna trecută de la Spitalul Piatra Neamţ în timp ce încerca să salveze pacienţii, a fost transferat de la Queen Astrid Military Hospital din Bruxelles, unde se recupera din noiembrie 2020, la Saint-Luc Hospital, cea mai mare unitate medicală din capitala Belgiei.

Incendiu puternic la Spitalul Județean din Piatra Neamț

Un incendiu violent a izbucnit, în 14 noiembrie 2020, la secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean din Piatra Neamț.

Zece oameni au murit în urma unui incendiu devastator în secția ATI a spitalului din Piatra Neamț. Pacienții decedați erau bolnavi de COVID, internați la terapie intensivă.

Medicul Cătălin Denciu, care era de gardă, a sărit în foc să își salveze pacienții și a fost rănit grav, fiind transportat, pentru îngrijiri medicale, la un spital din Belgia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe