Prima pagină » Știri externe » Sinagogile din Germania, atacate cu cocktailuri Molotov. Drapelul Israelului, incendiat

Sinagogile din Germania, atacate cu cocktailuri Molotov. Drapelul Israelului, incendiat

Sinagogile din Germania, atacate cu cocktailuri Molotov. Drapelul Israelului, incendiat

Ofensivă totală împotriva Israelului. În timp ce marți seară, 12 mai, capitala Tel Aviv era supusă unei ploi de rachete lansate dinspre Fâșia Gaza, iar în alte orașe aveau loc manifestații violente, în Germania, mai multe sinagogi au fost atacate de persoane necunoscute. Poliţia anchetează deja incidentele petrecute la sinagogile din vestul țării, bănuind o legătură între aceste atacuri și actuala criză din Israel.

Lăcașurile de cult evreiești au mai fost ținta atacurilor grupărilor extremiste din Germania. Însă, intensitatea de marți noapte și coordonarea lor arată că la mijloc a fost un plan bine pus la punct.

13 persoane acuzate

Poliția germană anunță că au fost începute proceduri împotriva a 13 persoane care sunt bănuite că au participat la incendierea unui drapel al Israelului în faţa unei sinagogi din orașul Munster.

Preşedintele comunităţii evreieşti din Munster, Sharon Fehr, a mulţumit oamenilor legii pentru rapiditatea cu care au reacţionat atunci când locuitorii din zonă au sunat să anunţe că în faţa sinagogii un drapel al Israelului fusese incendiat. „Probabil că intervenţia rapidă a poliţiei a împiedicat ca situaţia să degenereze”, a declarat Fehr pentru cotidianul Judische Allgemeine. „Vreau să le mulţumesc şi locuitorilor din zonă care au anunţat poliţia pentru a încerca să evite arderea drapelului israelian”, a adăugat el.

  • În Bonn, un atac cu pietre a provocat pagube la faţada unei sinagogi. Trei persoane au fost reţinute. Şi aici a fost incendiat un drapel israelian.

Luni, 10 mai, poliţia din Dusseldorf a deschis o anchetă pentru un atac cu un cocktail Molotov asupra unui monument ridicat pe locul în care se afla cândva o sinagogă distrusă în perioada nazistă. Persoanele anchetate sunt de origine arabă, iar în sinagoga din Bonn au fost descoperite înscrisuri în limba arabă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Istoria agitată a unui conac englezesc. A aparținut unui rege, acum este abandonat
Digi24
Premierul Keir Starmer a răbufnit: „M-am săturat” ca Trump și Putin să influențeze costurile energiei în Marea Britanie
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Cum se vopsesc ouăle de Paște natural: Trucuri cu coji de ceapă, sfeclă sau varză roșie
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Trump. despre influencerii MAGA: „Au un IQ scăzut. Sunt proști”. Ce spune despre Brigitte Macron
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ciudata personalitate a doctorului Carol Davila