Prima pagină » Știri externe » Prima persoană oarbă din Asia care a cucerit Everestul. Zhang Hong și-a pierdut vederea la doar 21 de ani

Prima persoană oarbă din Asia care a cucerit Everestul. Zhang Hong și-a pierdut vederea la doar 21 de ani

Prima persoană oarbă din Asia care a cucerit Everestul. Zhang Hong și-a pierdut vederea la doar 21 de ani
Bărbatul a povestit despre experiența pe care a trăit-o în timp ce escalada Everestul / Sursă FOTO: Twitter

Zhang Hong, în vârstă de 46 de ani, a reușit să escaladeze cel mai înalt vârf din Nepal, devenind astfel primul om orb din Asia și al treilea din lume care cucerește Vârful Everest.

Bărbatul a terminat escaladarea vârfului de 8.849 metri pe 24 mai, alături de trei ghizi, și s-a întors la baza muntelui joi, 27 mai.

„Nu contează dacă ai dizabilități sau ești normal, dacă ți-ai pierdut vederea sau nu ai mâini sau picioare, nu contează atâta timp cât ai o minte puternică, poți face oricând lucruri despre care alții îți spun că nu le poți realiza”, a deeclarat Zhang Hong pentru Reuters.

Zhang Hong, despre experiența trăită: „A fost înfricoșător”

Acesta s-a născut în orașul chinezesc Chongqing și și-a pierdut vederea la vârsta de 21 de ani din cauza unui glaucom. Bărbatul a fost inspirat de Erik Weihenmayer, un american orb care a escaladat Everestul în 2001. Astfel, Zhang Hong a început să se antreneze ghidul Qiang Zi, care îi este prieten.

A fost totuși foarte înfricoșător deoarece nu puteam vedea pe unde merg și nu îmi puteam găsi centrul de gravitație așa că uneori cădeam. Dar mă gândeam că, deși este greu, trebuie să înfrunt acele dificultăți. Aceasta este o compotentă a urcării pe munte: există dificultăți și pericole, asta este însemnătatea”, a mai susținut bărbatul.

Autoritățile din Nepal au redeschis granițele țării pentru turiștii străini după o lungă perioadă în care aceesul lor a fost interzis din cauza măsurilor luate în timpul pandemiei COVID-19.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DSP: Al doilea caz de lepră confirmat în Cluj-Napoca
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
Prețurile exorbitante ale biletelor pentru Campionatul Mondial 2026 șochează fanii din toată lumea
Mediafax
Hotelul Simonei Halep, victimă colaterală a austerității lui Bolojan / Turismul de lux nu mai vinde, iar asta se vede în camerele de 4.000 de euro care rămân neocupate în plin sezon
Click
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
De unde a luat lepră femeia din Cluj, de fapt. Se transmite sau nu boala Hansen prin masaj? Ce trebuie să știe clienții
Ce se întâmplă doctore
Cum își menține Irina Fodor silueta fără diete. Motivul pentru care nu se îngrașă la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Epidemie „fără precedent” de gripă în Marea Britanie