Prima pagină » Știri externe » Cine a câștigat alegerile prezidențiale în Iran. Este acuzat de crime împotriva umanității

Cine a câștigat alegerile prezidențiale în Iran. Este acuzat de crime împotriva umanității

Cine a câștigat alegerile prezidențiale în Iran. Este acuzat de crime împotriva umanității

Alegerile prezidențiale în Iran au fost câștigate de ultraconservatorul Seyyed Ebrahim Rais al-Sadati. El a triumfat vineri, 18 iulie, chiar din primul tur, primind peste 62% din voturi, potrivit rezultatelor oficiale parţiale publicate de autoritățile din Teheran. Din cele 28,6 milioane de buletine de vot numărate, Seyyed Ebrahim Rais al-Sadati a obţinut „mai bine de 17.800.000 de voturi”, a declarat Jamal Orf, preşedintele Comisiei electorale naţionale, într-o conferinţă de presă.

În 2021, au fost chemați la vot peste 59,3 milioane de iranieni, având vârsta de peste 18 ani.

Seyyed Ebrahim Rais al-Sadati, un apropiat al ayatollahului Ali Khamenei

Fost magistrat, Seyyed Ebrahim Rais al-Sadati este un apropiat al ayatollahului Ali Khamenei. La fel ca liderul spiritual suprem al țării, și al-Sadati se declară un susţinător al liniei dure de politică externă, notează agenția Reuters. Astfel, noului preşedinte de la Teheran, figură marcantă a regimului teocratic, îi va reveni sarcina de a relua negocierile începute la Viena privind relansarea acordului din 2015 care reglementează activităţile nucleare iraniene.

Amnesty International, acuze grave la adresa noului președinte iranian

În altă ordine de idei, organizaţia Amnesty International a denunţat sâmbătă alegerea ultraconservatorului Seyyed Ebrahim Rais al-Sadati. ONG-ul susține că noul președinte ar trebui anchetat pentru „crime împotriva umanităţii şi reprimare brutală” a drepturilor omului.

Faptul că Seyyed Ebrahim Rais al-Sadati a ajuns preşedinte în loc să facă obiectul unei anchete pentru crime împotriva umanităţii, omoruri, dispariţii forţate şi tortură este o aducere aminte sinistră că impunitatea domneşte în Iran”, acuză Amnesty International într-un comunicat de presă.

Organizaţia pentru apărarea drepturilor omului, cu sediul la Londra, îl acuză pe Seyyed Ebrahim Rais al-Sadati că a fost membru într-o „Comisie a morţii”. Potrivit ONG-ului, această comsiei s-a aflat la originea dispariţiilor forţate şi a executării extrajudiciare comise în secret a mii de opozanţi reţinuţi. Totul, pe când al-Sadati exercita funcţia de procuror-adjunct al Tribunalului revoluţionar din Teheran (în 1988). În 2020, întrebat despre aceste execuţii, proaspătul președinte a negat că ar fi jucat vreun rol. Totuși, el a adus un „omagiu ordinului dat” de ayatollahul Alin Khomeini, fondatorul Republicii Islamice Iran.

Locul unde se află cadavrele, „ascuns în mod sistematic de autorități”

Potrivit Amnesty International, „soarta victimelor şi locul unde se află cadavrele sunt şi astăzi ascunse în mod sistematic de către autorităţile iraniene, ceea ce corespunde crimelor împotriva umanităţii. Al-Sadati a prezidat o represiune brutală a drepturilor omului” în timpul mandatului său de şef al Autorităţii judiciare. Represiunea a afectat „sute de disidenţi paşnici, militanţi pentru drepturile omului şi membri ai minorităţilor persecutate care au fost reţinuţi în mod arbitrar”.

De asemenea, Al-Sadati este responsabil pentru arestarea a mii de manifestanţi şi sute de dispariţii forţate după manifestaţiile de protest din noiembrie 2019” – Amnesty International.

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron