Prima pagină » Știri externe » Proteste față de măsurile împotriva COVID-19 în Grecia. Mii de persoane au ieșit în stradă | VIDEO

Proteste față de măsurile împotriva COVID-19 în Grecia. Mii de persoane au ieșit în stradă | VIDEO

Proteste față de măsurile împotriva COVID-19 în Grecia. Mii de persoane au ieșit în stradă | VIDEO
Proteste față de măsurile împotriva COVID-19 în Grecia. Mii de persoane au ieșit în stradă | VIDEO

Aproximativ 4.000 de persoane au protestat miercuri seara în centrul capitalei Greciei, Atena, față de noile măsuri anunțate de către autorități pentru limitarea răspândirii SARS-CoV-2.

Estimările privind numărul de protestatari au fost oferite de Poliție, iar unii dintre manifestanți au devenit pe alocuri violenți, informează site-ul agenției Agerpres, care citează AFP.

„Spunem nu!”, „Demisia!”, au scandat manifestanţii, dintre care unii au atacat jurnalişti şi fotografi.

Noi măsuri anti-COVID în Grecia

Premierul Greciei, Kyriakos Mitsotakis, a anunțat luni că angajații din căminele de bătrâni vor fi obligați să se vaccineze împotriva COVID-19, în caz contrar aceștia riscând să fie concediați.

De vineri şi până la sfârşitul lunii august, locurile de divertisment, barurile, cinematografele şi teatrele şi toate locurile cu spaţii închise vor primi, de asemenea, numai persoane care au fost vaccinate, a anunțat șeful Guvernului elen.

Aproximativ 4,3 milioane de persoane din totalul de 10,7 milioane sunt vaccinate cu schema completă în Grecia. Cu toate acestea, autoritățile de la Atena sunt îngrijorate de o posibilă creștere a numărului de cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, dar și de o supraaglomerare a spitalelor din țară odată cu răspândirea variantei Delta a coronavirusului.

Grecia a înregistrat miercuri peste 2.900 de noi cazuri de COVID-19, comparativ cu doar 800 săptămâna trecută, potrivit datelor publicate de Ministerul elen al Sănătății.

Vaccinare obligatorie pentru personalul medical

Vaccinarea anti-COVID-19 va devni obligatorie în Grecia pentru îngrijitorii de la căminele de bătrâni şi personalul sanitar din centrele publice şi private în contextul în care infecţiile în ţară continuă să crească, a transmis luni premierul elen Kyriakos Mitsotakis.

Șeful executivului a mai afirmat că doar persoanele vaccinate pot beneficia de deschiderea industriei hoteliere şi de cea a ospitalităţii, într-un efort al autorităţilor de a obţine imunitatea de grup până în toamnă.

Personalul din căminele de bătrâni care nu s-a vaccinat până în prezent va trebui să o facă imediat sau va fi suspendat începând cu 16 august, în timp ce personalul sanitar urmează să fie vaccinat începând cu data de 1 septembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce poate face UE cu Ungaria dacă Orbán câștigă din nou. Cinci opțiuni pe masa diplomaților europeni
Digi24
Trump ia în calcul o operaţiune de mare risc pentru extragerea a 450 kg de uraniu din Iran
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Exercițiile „statice” care pot înlocui mersul la sală: 14 minute, de trei ori pe săptămână