Prima pagină » Actualitate » Vânzătorii de produse tradiționale din Bran au contrafăcut până și palinca. Inspectorii ANPC au descoperit cum erau păcăliți cumpărătorii

Vânzătorii de produse tradiționale din Bran au contrafăcut până și palinca. Inspectorii ANPC au descoperit cum erau păcăliți cumpărătorii

Vânzătorii de produse tradiționale din Bran au contrafăcut până și palinca. Inspectorii ANPC au descoperit cum erau păcăliți cumpărătorii

Inspectorii ANPC au descoperit palincă „falsă” comercializată de vânzătorii de produse aşa-zis tradiţionale din zona Bran. În realitate, băutura oferită cumpărătorilor de bună credința nu era altceva decât o amestecătură din alcool rafinat cu esenţe.

Comisar-șef la ANPC Brașov, Sorin Susanu a povestit luni, 9 august, ce descoperiri au făcut inspectorii trimiși la Bran.

Dosar penal pentru „producătorul” din Bran

Cel care a contrafăcut palinca este un bărbat din Bran. El vindea o băutură din mai multe fructe spunând că, de fapt, este palincă de cea mai bună calitate. Inspectorii de la Protecţia Consumatorului i-au confiscat marfa şi l-au amendat, iar „producătorul” riscă acum și un dosar penal.

Ampla acţiune coordonată de preşedintele ANPC, Claudiu Dolot, din acest weekend, din zonele frecventate de turişti, a scos la iveală şi astfel de probleme. Acest aşa-zis producător expunea la vânzare pălincă, ţuică, vişinată, afinată, realizată spunea dânsul tradiţional, din banane, portocale. Probabil tot crescute de dânsul, în zona Bran-Moeciu. Este o chestiune care în mod sigur poate prejuducia consumatorul şi îl poate pune în pericol prin faptul că nu cunoaşte cu exactitate ce substanţe, soluţii, alcool, arome sau alte substanţe a folosit pentru producerea şi contrafacerea acestor băuturi alcoolice”, spune șeful ANPC Brașov.

Este important ca consumatorii să aleagă şi să cumpere produse doar din locuri autorizate şi să aibă o minimă verificare a acestora. În cazul băuturilor alcoolice este obligatoriu să existe acel timbru cu serie. Este important să apară pe etichetă toate informaţiile necesare de la producător, distribuitor, condiţii de depozitare, cât şi toată compoziţia existentă în acel produs” – Sorin Susanu, șeful ANPC Brașov.

Riscuri majore pentru cumpărători

Inspectorii ANPC atrag atenția că „există riscul ca această băutură să fie periculoasă pentru cei care au cumpărat-o deja”. Ttocmai din acest motiv, s-a luat măsura de oprire de la comercializare a palincii contrafăcute.

„Nu putem şti cu siguranţă ce arome s-au folosit, ce colorant, sau ce alcool, pentru că în mod evident, în zona Bran-Moeciu, nu există culturi de banane, portocale şi ceea ce mai spunea acel domn, pentru a putea să le fermenteze şi să realizeze în mod corespunzător astfel de băuturi”, a precizat Sorin Susanu, comisar-şef ANPC Brașov.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Noi date privind tripla crimă din Târgu Jiu. Femeia găsită moartă fusese cu doar o zi înainte la poliție. Ce a reclamat victima
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce ar vrea Putin să negocieze direct cu europenii. Planul secret al Kremlinului, analizat de un expert român din Elveția
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Artista celebră care a învins cancerul în doar 1 an. Anunțul făcut chiar din salonul de spital: „Am plâns ore întregi după ce am primit vestea”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Tronson din Autostrada A8, finanțat prin SAFE. Cine preia proiectul?
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un proces inspirat de păianjeni transformă proteinele din porumb într-un material similar plasticului