Prima pagină » Știri externe » Bob Dylan, acuzat că ar fi abuzat sexual o fetiţă de 12 ani

Bob Dylan, acuzat că ar fi abuzat sexual o fetiţă de 12 ani

Bob Dylan, acuzat că ar fi abuzat sexual o fetiţă de 12 ani

Legendarul muzician Bob Dylan este acuzat că în anul 1965 ar fi abuzat sexual o fetiţă în vârstă de 12 ani. Potrivit CNN, procesul a fost intentat vineri, în oraşul New York. Presupusa victimă, acum în vârstă de 68 de ani, este identificată prin iniţialele JC.

Femeia în cauză susţine că „timp de şase săptămâni” Dylan a stabilit o conexiune emoţională cu ea, pentru ca în cele din urmă să o „abuzeze sexual de mai multe ori, în perioada aprilie-mai 1965”. Pe atunci, victima avea doar 12 ani.

Apărătorii lui Bob Dylan resping acuzațiile

Într-o declaraţie acordată pentru USA Today, un purtător de cuvânt al artistului a afirmat că „acuzaţiile vechi de 56 de ani sunt neadevărate”.

Avocaţii victimei susţin, însă, că artistul s-a împrietenit cu fata „pentru a-i diminua inhibiţiile, cu scopul abuzului sexual”. În plus, Bob Dylan ar fi făcut uz de droguri, alcool şi ar fi recurs la ameninţări cu violenţa fizică, lăsându-i victimei „o cicatrice emoţională care o afectează psihologic până în ziua de azi”, se arată în proces. Abuzurile sexuale propriu-zise s-ar fi petrecut în apartamentul lui Dylan din hotelul new-yorkez Chelsea.

Plângerea vorbeşte de la sine. Vom dovedi toate acuzaţiile în faţa instanţei de judecată. Procesul a fost depus după multe cercetări şi verificări aprofundate şi nu există nicio îndoială asupra faptelor”, a declarat avocatul Daniel Isaacs.

Potrivit CNN, femeia care a intentat procesul locuieşte acum în Greenwich, Connecticut. Ea solicită despăgubiri compensatorii şi punitive de la Bob Dylan.

A primit Premiul Nobel pentru Literatură

Bob Dylan, pe numele real Robert Allen Zimmerman, s-a născut în Duluth, Minnesota. Artistul a împlinit 80 de ani pe 24 mai.

El a vândut peste 125 de milioane de discuri în timpul carierei sale, iar printre cele mai faimoase melodii ale sale se numără „The Times They Are a-Changin’”, „Like a Rolling Stone” şi „Blowin’ in the Wind”. În 2016, lui Bob Dylan i-a fost acordat Premiul Nobel pentru literatură pentru „crearea de noi expresii poetice în marea tradiţie a cântecului american”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Iată de ce urcatul scărilor ți-ar putea îmbunătăți sănătatea!