Prima pagină » Știri » Daniel, turistul căutat timp de trei zile, se află acasă. Salvamontist: ”Astfel de situaţii depăşesc capacitatea noastră de înţelegere”

Daniel, turistul căutat timp de trei zile, se află acasă. Salvamontist: ”Astfel de situaţii depăşesc capacitatea noastră de înţelegere”

Daniel, turistul căutat timp de trei zile, se află acasă. Salvamontist: ”Astfel de situaţii depăşesc capacitatea noastră de înţelegere”

Daniel, turistul care dispăruse pe traseul dintre Piatra Arsă şi Sinaia, se află acasă. Bărbatul a fost căutat timp de trei zile. ”Noi nu mai putem spune nimic, astfel de situaţii depăşesc capacitatea noastră de înţelegere…”, spun salvamontiştii.

18 salvamontişti din Prahova, Sinaia şi Buşteni, 6 pompieri şi 3 jandarmi au încercat și în această dimineață să îl găsească pe bărbatul care se rătăcise sâmbătă pe traseul Piciorul Pietrei Arse.

În timpul căutărilor, turistul nu răspundea la telefon, neavând semnal sau probabil având telefon închis.

Salvamontiștii  spun că au rămas fără cuvinte, iar astfel de situaţii depăşesc capacitatea lor de înţelegere.

„După 3 zile de căutari, zi şi noapte, de la apelul de urgenţă lansat de cel cu probleme, după un efort deosebit a zeci de salvatori, după resurse umane, materiale şi financiare consumate, abia acum cel dispărut a binevoit să îşi pornescă telefonul şi astfel să aflăm că el se afla bine mersi la domiciliu. Noi nu mai putem spune nimic, astfel de situaţii depăşesc capacitatea noastră de înţelegere…”, anunţă Serviciul Naţional Salvamont.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani în costum de baie! Imaginile care i-au lăsat pe fani fără cuvinte
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Arhimandritul Metodie, condamnat definitiv după ce a băut „un litru de vin” și a urcat la volan. Ce pedeapsă a primit
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Copilul tău este pretențios la mâncare? Iată ce trebuie să faci!