Prima pagină » Știri politice » PMP, reacție la declarațiile liderului Ungariei. Cristian Diaconescu cere MAE să dea un răspuns pe măsură

PMP, reacție la declarațiile liderului Ungariei. Cristian Diaconescu cere MAE să dea un răspuns pe măsură

PMP, reacție la declarațiile liderului Ungariei. Cristian Diaconescu cere MAE să dea un răspuns pe măsură
Membrii Filialei Județene Suceava a PMP și-au ales noua conducere. Cristian Diaconescu: „PMP, un partid independent, pe propriile picioare”

PMP a taxat imediat reacția avută de liderul maghiar Janos Ader. Președintele Ungariei a comparat luni, 23 august, anexarea Peninsulei Crimeea de către Rusia cu semnarea Tratatului de la Trianon, în urma căruia Imperiul Austro-Ungar s-a desființat și oficial, iar România a recuperat Transilvania.

Drept replică la cele spuse de Ader, Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe și actual președinte al Partidului Mișcarea Populară, a intervenit.

„O manifestare directă, fățișă de politica revizionistă”

„Președintele Ianos Ader a declarat la Kiev, cu ocazia lansării Platformei Crimeea, că înțelege drama Ucrainei într-un context „similar” celui prin care a trecut Ungaria, după Tratatul de la Trianon. O manifestare directă, fățișă de politica revizionistă, exprimată permanent în ultimii ani și care devine, deja, inadecvată în lumea occidentală.

PMP consideră că România are obligația de a reacționa la astfel de afirmații și să respingă, hotărât, aceste comparații nefericite. Este, mai mult decât evident, că Ungaria profită de fiecare eveniment internațional pentru a redeschide subiectul Trianon, deși Europa are acum o cu altă construcție politică, Uniunea Europeană, fără imperii, fără „închisoarea popoarelor”, fără asuprirea unor nații. Având în vedere nivelul ridicat instituțional și cadrul internațional în care s-au făcut aceste afirmații, PMP consideră că Ungaria are obligația de a prezenta explicații la un nivel diplomatic corespunzător”, s-a scris pe pagina de Facebook a PMP.

Janos Ader: „În mintea maghiarilor s-a întipărit adânc trauma Trianonului”

Luni, Janos Ader declarase: „Maghiarii nu au uitat, nici după un secol, că au ajuns, atunci, să fie minoritari, că li s-au luat şcolile şi s-a făcut tot posibilul pentru ca învăţământul în limba maternă să fie desfiinţat”.

Președintele ungar a făcut această afirmație prezent fiind la Kiev, la summitul inaugural al Platformei Internaționale Crimeea. Și premierul român Florin Cîțu era prezent la această reuniune.

În mintea maghiarilor s-a întipărit adânc atât agresiunea marilor puteri, cât şi trauma Trianonului, motiv pentru care noi ştim exact de ce anexarea Crimeii reprezintă o rană atât de sensibilă pentru poporul ucrainean.

Ignorarea, în cadrul şcolilor, a limbii materne a unei comunităţi naţionale, restricţionarea utilizării limbii materne în spaţiul public, ameninţarea cu amenzi şi sancţiuni a celor care îşi folosesc limba maternă – nesocotind, astfel, obligaţiile internaţionale la care ţara s-a angajat – nu este doar o încălcare gravă a drepturilor minorităţilor, ci şi un lucru care nu este demn de o ţară care s-a angajat să fie democratică, şi în plus, nu este nici în beneficiul naţiunii majoritare”, a mai spus Áder.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Cum este influențată calitatea somnului de cartierul în care locuiești?