Prima pagină » Actualitate » Șeful Pfizer afirmă că vaccinarea anti-Covid ar putea fi necesară în fiecare an

Șeful Pfizer afirmă că vaccinarea anti-Covid ar putea fi necesară în fiecare an

Șeful Pfizer afirmă că vaccinarea anti-Covid ar putea fi necesară în fiecare an

Albert Bourla, CEO-ul Pfizer, a prognozat miercuri că oamenii vor avea nevoie cel mai probabil de administrarea unei doze a vaccinului anti-Covid în fiecare an, un semn că s-ar putea să ne confruntăm cu noul coronavirus timp de ani de zile.

Bourla a făcut declarația în cadrul unui interviu telefonic acordat jurnaliștilor de la Business Insider, precizând însă că există încă incertitudini legate de acest lucru. Dar CEO-ul Pfizer crede că vaccinările anti-Covid regulate vor fi necesare din cauza posibilității apariției unor noi variante și a scăderii în timp a imunității oferite de vaccinurile anti-Covid.

„Cea mai probabilă situație va fi cea în care va fi necesară revaccinarea anuală, la fel cum este în cazul vaccinului antigripal”, a afirmat Bourla.

Afirmațiile acestuia vin în contextul în care Pfizer a început să transmită Administrației pentru Medicamente și Alimente (FDA) din SUA datele necesare privind administrarea celei de-a treia doze a vaccinului său anti-Covid.

Oficialii americani au declarat mai devreme în cursul lunii august că intenționează să ofere a treia doză începând cu septembrie însă prima dată FDA trebuie să revizuiască și aprobe cererile depuse de fiecare companie.

Declarațiile lui Pfizer reprezintă un nou semn că noul coronavirus nu va dispărea prea curând și că oamenii vor fi nevoiți să învețe să minimalizeze daunele produse de acesta.

Experții cred acum că pandemia ar putea dura până în 2023 și că după aceea virusul va deveni probabil endemic, însemnând că va fi încă prezent dar că va reprezenta o amenințare mai puțin gravă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Schimbare de proporții la PRO TV! Unul dintre oamenii-cheie ai postului pleacă
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
De ce oamenii care înșală ajung să se mintă și pe ei înșiși? Ce spune psihologia despre justificarea infidelității