Prima pagină » Actualitate » Ministrul Culturii: ,,Propun ca sala mare a Teatrului Național București să se numească Ion Caramitru”

Ministrul Culturii: ,,Propun ca sala mare a Teatrului Național București să se numească Ion Caramitru”

Ministrul Culturii: ,,Propun ca sala mare a Teatrului Național București să se numească Ion Caramitru”

Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, a anunțat, luni seară, că propune ca sala mare a Teatrului Național București să poarte numele regretatului actor Ion Caramitru.

Ministrul a precizat că un astfel de demers va ajuta ca moștenirea lui Ion Caramitru să fie păstrată vie.

,,Este un moment greu de acceptat. A fost un vizionar și un motor pentru cultura românească. A avut contribuții mari atât în zona patrimonială și de restaurare, cât timp a fost ministru al Culturii, și persoana de cod a patrimoniului, dar și pe zona de finanțări, alocându-se sumele cele mai mari poate de la Revoluție și până acum pe zona de restaurare, dar și în arta spectacolului, să nu uităm că este părintele Festivalului Național al Teatrului, care a ajuns cred că la a 31-a ediție anul acesta”, a transmis Bogdan Gheorghiu, la un post TV.

Oficialul a declarat că âși dorește ca moștenirea maestrului Ion Caramitru să rămână vie: ,,Eu, ca mulți alți români, îmi doresc ca moștenirea lui să fie păstrată vie în memoria spectatorilor și a tuturor artiștilor din România, motiv pentru care am inițiat demersuri prin care sala mare a Teatrului Național București se va numi de acum înainte Sala Ion Caramitru. Este un demers al recunoașterii. Pino Caramitru își merită locul printre marii artiști ai teatrului românesc, care astăzi sunt alături de noi prin amintirile pe care ni le-au lăsat”, a mai spus ministrul.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu