Prima pagină » Știri externe » ONU organizează o conferință a donatorilor pentru Afganistan. Criza umanitară din această țară, tot mai gravă

ONU organizează o conferință a donatorilor pentru Afganistan. Criza umanitară din această țară, tot mai gravă

ONU organizează o conferință a donatorilor pentru Afganistan. Criza umanitară din această țară, tot mai gravă
ONU organizează o conferință a donatorilor pentru Afganistan. Criza umanitară din această țară, tot mai gravă

Organizația Națiunilor Unite (ONU) organizează luni, la Geneva, o conferință a donatorilor pentru Afganistan, la mai puțin de o lună după ce talibanii au preluat puterea în această țară.

Conferința este organizată în contextul în care Afganistanul se confruntă cu o criză umanitară tot mai gravă, informează Agerpres.

Potrivit ONU, Afganistanul ar avea nevoie de aproximativ 606 milioane de dolari până la finalul anului.

În timp ce multe ţări sunt dispuse să acorde ajutor umanitar, multe sunt preocupate de modul în care vor fi cheltuiţi banii, având în vedere că talibanii se află acum la putere. Aceste țări consideră că ar trebui impuse condiţii pentru acordarea donaţiilor.

Aproximativ 40 de miniştri urmează să participe la conferinţa organizată de Naţiunile Unite. Secretarul general al ONU Antonio Guterres este aşteptat la Geneva, în timp ce alţi responsabili vor participa probabil online.

Criză umanitară în Afganistan

Afganistanul se confruntă cu o criză de proporții. ONU anunță că serviciile de bază din această țară sunt aproape de colaps, iar ajutorul umanitar ar putea să mențină, cel puțin pentru moment, serviciile medicale, alimentarea cu apă și salubrizarea.

Totodată, finanțarea care ar urma să fie obținută în urma conferinței ar putea fi folosită pentru programe de susținere a femeilor și copiilor, programe de educație, dar și construirea unor adăposturi de urgență pentru cele 3,5 milioane de persoane strămutate.

Banii sunt necesari şi pentru ajutor alimentar, indică ONU, potrivit căreia 93% din familiile din Afganistan nu au suficientă hrană.

Comisarul ONU pentru Refugiaţi, Filippo Grandi, a avertizat că o „recrudescenţă a luptelor, încălcarea drepturilor omului sau prăbuşirea economiei şi a serviciilor sociale de bază” i-ar putea determina pe şi mai mulţi afgani să fugă din ţară.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul medieval care ascunde una dintre cele mai profunde teorii despre sufletul uman