Prima pagină » Magazin » Madonna, criticată după ce s-a lăudat că echipa ei a lucrat fără să fie plătită, „în numele artei”

Madonna, criticată după ce s-a lăudat că echipa ei a lucrat fără să fie plătită, „în numele artei”

Silviu Bănilă

Madonna a fost criticată din cauza unei postări pe Instagram, pe care unii urmăritori au catalogat-o drept „grotească”.

Artista a promovat o serie de fotografii de la ședința foto controversată pentru V Magazine, scrie independent.co.uk.

În una din imagini, fotograful Steven Klein ține un cuțit la gâtul vedetei.

Madonna: „Am lucrat cu buget aproape zero”

Unii au rugat-o pe Madonna să se abțină de la asemenea fotografii, pe viitor, dar nu asta i-a înfuriat mai rău pe fani.

Potrivit artistei, ședința foto a fost finalizată „împotriva tuturor obstacolelor”, cu un buget „aproape de zero”. „Arta nu a murit, dacă ai putere să lupți pentru ceea ce crezi. Vă mulțumesc tuturor celor care ați dormit pe canapele și ați lucrat multe ore în plus, fără a fi plătiți, pentru a susține Madame X”, a adăugat vedeta.

„Sunt atât de sătul de violența asupra femeilor, promovată ca „artă”… ”, a scris un comentator pe Instagram. „Remunerarea artiștilor trebuie să fie, de asemenea, relevantă…”, a comentat altcineva.

Controverse vis a vis de Marilyn Monroe

„Definiția exploatării – oamenii lucrează gratuit pentru tine, în numele „artei””, a criticat un alt internaut.

Madonna a fost criticată după ce a „reprodus”, în cadrul ședinței foto, „patul de moarte” al celebrei Marilyn Monroe.

Fotografia a fost inspirată de imaginea „The Last Sitting photoshoot with Marilyn”, realizată de Bert Stern, cu șase săptămâni înainte de moartea vedetei, la 36 de ani, în 1962.

Madonna nu a dorit să comenteze, deocamdată, criticile urmăritorilor de pe Instagram.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
Imaginile momentului: Mădălina Ghenea, sărutată de John Travolta! Actorul are 72 de ani și e de nerecunoscut
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Gheața din Antarctica dezvăluie că Pământul traversează resturile unei supernove străvechi