Prima pagină » Știri politice » Alexandru Rafila a preluat mandatul de ministru al Sănătății: Trebuie să dăm speranță oamenilor că în 2022 vom găsi drumul spre normalitate

Alexandru Rafila a preluat mandatul de ministru al Sănătății: Trebuie să dăm speranță oamenilor că în 2022 vom găsi drumul spre normalitate

Noul ministru al Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat joi, la preluarea mandatului de la ministrul interimar Cseke Attila că trebuie „să dăm speranță oamenilor că în anul 2022 vom găsi drumul spre normalitate”.

Rafila mărturisește că a fost „afectat de sutele de morți care s-au înregistrat zilnic în țara noastră” și că „trebuie să ne pregătim și să facem tot ceea ce putem pentru ca acest lucru să nu se mai repete”.

Noul ministru al Sănătății mai spune că „măsurile de sănătate publică pe care le vom lua trebuie să le luăm în interesul mersului economiei și al unei vieți mai bune în țara noastră”.

Alexandru Rafila a preluat, joi după-amiază, mandatul de ministru al Sănătății de la Cseke Attila, iar joi seară va participa la prima ședință a Guvernului Ciucă.

Noul ministrul al Sănătății, Alexandru Rafila, alături de Cseke Attila care a asigurat interimatul acestei funcții (FOTO: Alexandra Pandrea/Gândul)

Întrebat zilele trecute ce trebuie făcut, Alexandru Rafila a spus că primul lucru este „asigurarea accesului precoce al pacienților la servicii ambulatorii” și încurajarea oamenilor ca de la primele simptome să se prezinte la medic.

„Soluțiile sunt de dezvoltare a serviciilor ambulatorii. Trebuie să ne ajute medicii de familie și atât cât se poate tratamentul de administrat corect în ambulatoriu. Să încetăm cu medicația care nu are de-a face cu infecția și care e practicată pe scară largă în România – medicația de acasă”, a mai precizat acesta.

Alexandru Rafila a subliniat că, în valul 4, România a fost pe primul loc în lume privind decesele, iar unul dintre motive este legat de faptul că oamenii au mers târziu la medic.

„Noi am fost pe primul loc în lume în ceea ce privește numărul de decese raportat la populație și lucrul acesta nu este întâmplător pentru că această neîncredere a oamenilor în sistemul de sănătate în general a făcut ca ei să se prezinte foarte târziu la medic și lucrul acesta trebuie să se schimbe”, a mai subliniat Rafila.

Ministrul propus pentru Sănătate a mai adăugat că are în program și creșterea accesibilității la testare.

FOTO: Alexandra Pandrea/Gândul

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Cele mai stranii locuri din Defileul Dunării. Peșterea care ascundea roiuri înfiorătoare de muște
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani în costum de baie! Imaginile care i-au lăsat pe fani fără cuvinte
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Arhimandritul Metodie, condamnat definitiv după ce a băut „un litru de vin” și a urcat la volan. Ce pedeapsă a primit
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Un parazit care nu mai fusese văzut la oameni provoacă o serie de simptome diverse și ciudate