Prima pagină » Actualitate » Duma de stat i-a acordat permisiunea lui Putin de a folosi forța militară în afara țării

Duma de stat i-a acordat permisiunea lui Putin de a folosi forța militară în afara țării

Alexandru Tosa
Duma de stat i-a acordat permisiunea lui Putin de a folosi forța militară în afara țării

Parlamentul Rusiei i-a acordat marți președintelui Vladimir Putin permisiunea de a folosi forța militară în afara țării – o mișcare care ar putea prevesti un atac mai amplu asupra Ucrainei, după ce SUA au declarat că o invazie era deja în curs de desfășurare acolo, relatează Seattle Times.

Putin a susținut că anexarea de către Rusia în 2014 a peninsulei ucrainene Crimeea ar trebui să fie recunoscută la nivel internațional ca o reflectare legitimă a alegerii populației locale, comparând-o cu votul pentru independența Kosovo. Anexarea a fost condamnată pe scară largă de puterile occidentale ca fiind o încălcare a dreptului internațional.

Pentru a pune capăt actualei crize, el a cerut, de asemenea, renunțarea la candidatura Ucrainei la NATO, afirmând că aceasta ar trebui să își asume un „statut neutru”, și a spus că Occidentul ar trebui să înceteze să mai trimită arme în această țară.

Casa Albă consideră trecerea trupelor rusești în regiunile din Donbas o „invazie clară”. Președintele Joe Biden a declarat că acest aspect ar duce la aplicarea de către SUA a unor sancțiuni severe împotriva Moscovei, relatează AP News.

Reprezentanții statelor membre ale Uniunii Europene au început marți discuții despre impunerea unor noi sancțiuni împotriva Rusiei după recunoașterea de către Moscova a regiunilor separatiste Donețk și Lugansk din estul Ucrainei, iar șeful diplomației europene, Josep Borrell, a declarat că primele astfel de măsuri ar putea fi adoptate chiar marți.

Vladimir Putin a ordonat desfășurarea de trupe în cele două regiuni separatiste din estul Ucrainei, după ce le-a recunoscut luni ca fiind independente, scrie CNN. Echipamente militare grele fără însemne au fost văzute trecând granița în Donețk, raportează Reuters.

Președintele Putin a semnat luni decretele de recunoaștere a independenței republicilor separatiste Donețk și Luhansk. În discursul de luni, Putin a acuzat din nou NATO că a pregătit în scuturile din România și Polonia rachete îndreptate împotriva țării sale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Marile companii aeriene riscă să intre în faliment, avertizează experții