Prima pagină » Război în Ucraina » Kievul acuză Moscova că a luat „ostatici” 400.000 de cetățeni ucraineni, evacuați fără voia lor în Rusia

Kievul acuză Moscova că a luat „ostatici” 400.000 de cetățeni ucraineni, evacuați fără voia lor în Rusia

Kievul acuză Moscova că a luat „ostatici” 400.000 de cetățeni ucraineni, evacuați fără voia lor în Rusia

Liudmila Denisova, însărcinata în Parlamentul ucrainean cu drepturile omului, a declarat, joi, că peste 400.000 de cetăţeni ai Ucrainei au fost duşi fără voia lor în Rusia, inclusiv 84.000 de copii.

Kievul acuză Moscova că unii dintre aceștia ar putea fi folosiți ca „ostatici” pentru a face presiuni asupra Ucrainei să nu mai opună rezistență, relatează The Kyiv Independent.

Kievul și Moscova au dat relatări contradictorii despre oamenii care au fost relocați în Rusia și dacă au fost mutați de bunăvoie sau au fost constrânși sau mințiți. Kremlinul a dat cifre aproape identice pentru cei care au fost relocați, dar a spus că aceștia au declarat că vor să meargă în Rusia.

Regiunile de est ale Ucrainei controlate de rebeli sunt predominant vorbitoare de limbă rusă, iar mulți oameni de acolo au susținut legături strânse cu Moscova.

Autoritățile ruse susțin că oferă cazare și plătesc cheltuielile ucrainenilor evacuați

Generalul rus Mihail Mizintsev a declarat joi că cele aproximativ 400.000 de persoane evacuate în Rusia de la începutul acțiunii militare provin din regiunile Donețk și Lugansk din estul Ucrainei, unde separatiștii pro-Moscova luptă pentru control de aproape opt ani. Autoritățile ruse au spus că oferă cazare și plătesc celor evacuați. Dar guvernatorul regiunii Donețk, Pavlo Kyrylenko, a spus că „oamenii sunt mutați cu forța pe teritoriul statului agresor”. Denisova a spus că printre cei îndepărtați de trupele ruse se numără o femeie de 92 de ani din Mariupol, care a fost forțată să meargă la Taganrog, în sudul Rusiei.

Oficialii ucraineni susțin că rușii iau pașapoartele oamenilor și îi mută în „lagăre de filtrare”

Oficialii ucraineni au spus că rușii iau pașapoartele oamenilor și îi mută în „lagăre de filtrare” din estul Ucrainei controlat de separatiști, înainte de a-i trimite în diferite zone îndepărtate, nedezvoltate din punct de vedere economic din Rusia. Printre cei luați, a acuzat Ministerul de Externe al Ucrainei, se numără și 6.000 de locuitori din Mariupol, orașul-port din estul țării devastat de asediul Rusiei.

Trupele Moscovei au confiscat acte de identitate de la alte 15.000 de persoane într-o secțiune din Mariupol aflată sub control rusesc, a spus ministerul. Unii ar putea fi trimiși până în insula Sahalin din Pacific, au spus serviciile de informații ucrainene, și li se oferă locuri de muncă cu condiția să nu plece timp de doi ani. Ministerul rus de Externe a spus că rușii intenționează „să-i folosească ca ostatici ca să pună mai multă presiune politică asupra Ucrainei”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
În pragul Primului Război Mondial: confruntări, rivalități și sfere de influență