Prima pagină » Actualitate » Curtea de Apel din Milano a refuzat extrădarea lui Mario Iorgulescu în România. Tatăl său susține că acesta „suferă de o boală ireversibilă”

Curtea de Apel din Milano a refuzat extrădarea lui Mario Iorgulescu în România. Tatăl său susține că acesta „suferă de o boală ireversibilă”

Curtea de Apel din Milano a refuzat extrădarea lui Mario Iorgulescu în România. Tatăl său susține că acesta „suferă de o boală ireversibilă”

Oleg Burlacu, avocatul lui Mario Iorgulescu, a anunțat că magistrații italieni au respins mandatele europene de arestare emise pe numele acestuia. Fiul șefului Ligii Profesioniste de Fotbal nu va fi extrădat în România din cauza problemelor de sănătate cu care se confruntă.

Judecătorii din Peninsulă au respins cele două mandate europene de arestare emise pe numele lui Mario Iorgulescu, deoarece starea lui de sănătate nu-i permite să participe la proces. Ca urmare, acesta va rămâne în Italia.

„Curtea de Apel din Milano a stabilit că Mario Iorgulescu este într-o stare medicală gravă și a respins ambele mandate europene de arestare solicitate de statul român”, a declarat Oleg Burlacu pentru Libertatea. Potrivit avocatului, magistrații italieni au decis acest lucru „deoarece starea psihică a lui Iorgulescu Gino Mario este de natură să împiedice participarea conștientă la proces într-un mod ireversibil”.

La rândul său, tatăl lui Mario, Gino Iorgulescu, președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, a confirmat spusele lui Oleg Burlacu.  „Da, așa este. E o decizie de pe 31 mai sau 1 iunie, nu-mi mai amintesc bine. Băiatul meu va rămâne internat pentru că suferă de o boală ireversibilă. Nu știu ce va face statul român dacă Mario va fi externat peste un an sau doi”, a declarat Gino Iorgulescu.

Mario Iorgulescu a fost transferat de către părinți în Italia și internat într-o clinică în 2019, după ce a provocat accidentul în care un tânăr a murit. La acel moment, procurorii l-au acuzat pe fiul șefului Ligii Profesioniste de Fotbal că a comis accidentul mortal după ce a consumat alcool și droguri și au emis primul mandat european de arestare preventivă.

Un al doilea mandat european de arestare a fost emis după ce Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la 3 ani de închisoare cu executare pentru o faptă anterioară accidentului, decisă în luna aprilie a anului trecut de Curtea de Apel Bucureşti. Acesta este acuzat că ar fi fost complice la sechestrarea unui bărbat.

Internat în Italia, Mario Iorgulescu a lipsit de la cele două termenele ale procesului în care e judecat pentru omor. Conform documentelor medicale depuse la dosarul aflat la Tribunalul Bucureşti, starea de sănătate a acestuia s-a agravat progresiv. Mario Iorgulescu a fost diagnosticat cu tulburări de somn şi sindrom de stres post-traumatic, precum și leziuni cerebrale ce ar fi apărut înainte de producerea accidentului din septembrie 2019.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DSP: Al doilea caz de lepră confirmat în Cluj-Napoca
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
Prețurile exorbitante ale biletelor pentru Campionatul Mondial 2026 șochează fanii din toată lumea
Mediafax
Hotelul Simonei Halep, victimă colaterală a austerității lui Bolojan / Turismul de lux nu mai vinde, iar asta se vede în camerele de 4.000 de euro care rămân neocupate în plin sezon
Click
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
De unde a luat lepră femeia din Cluj, de fapt. Se transmite sau nu boala Hansen prin masaj? Ce trebuie să știe clienții
Ce se întâmplă doctore
Cum își menține Irina Fodor silueta fără diete. Motivul pentru care nu se îngrașă la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Epidemie „fără precedent” de gripă în Marea Britanie