Prima pagină » Actualitate » Un bărbat din Vaslui este acuzat că şi-a bătut şi ameninţat soţia cu moartea. Ulterior, acesta a incendiat autoturismul femeii: „Era mașina cumpărată de el, dată cadou”

Un bărbat din Vaslui este acuzat că şi-a bătut şi ameninţat soţia cu moartea. Ulterior, acesta a incendiat autoturismul femeii: „Era mașina cumpărată de el, dată cadou”

Un bărbat din Vaslui este acuzat că şi-a bătut şi ameninţat soţia cu moartea. Ulterior, acesta a incendiat autoturismul femeii: „Era mașina cumpărată de el, dată cadou”

Un bărbat în vârstă de 45 de ani din Vaslui se confruntă cu acuzații de violenţă în familie și distrugere după ce şi-ar fi bătut şi ameninţat cu moartea soţia, iar ulterior, i-a incendiat mașina. Soția individului, refugiată în locuința mamei sale, a făcut primele declarații despre momentele de groază prin care a trecut.

Deoarece soțul său se afla sub influența alcoolului și manifesta un comportament agresiv, femeia în vârstă de 35 de ani a plecat de acasă, împreună cu cei trei copii, cu vârste între 6 si 15 ani, și s-a refugiat în locuința mamei. Aproape de miezul nopții, s-a auzit o bubuitură puternică, iar oamenii au sunat la 112. Poliţia oraşului Negreşti a fost sesizată cu privire la faptul că se manifestă un incendiu la un autoturism, în comuna Rafaila.

„A fost o ceartă cu soțul. M-a amenințat și am plecat de acasă cu copiii. El s-a răzbunat pe mașină. Era mașina cumpărată de el, dată cadou, așa a vrut el să se răzbune, pe fondul geloziei. Are probleme cu alcoolul. Când bea, nu mai judecă”, a povestit Florentina Rusu, soția bărbatului.

Marius Stanciu, purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui, a declarat că „la sosirea echipajului, incendiul se manifesta prin ardere generalizată, ardere ce a fost precedată de explozia rezervorului. După 20 min, incendiul a fost lichidat. Cauza probabilă a fost acțiunea intenționată”.

„Mașina ardea puternic. Nu am putut puterea să stingem noi ca serviciu voluntar, am așteptat colegii de la ISU. Am lichidat incendiul. E o familie bună, am o părere bună, gospodari. M-a surprins faptul asta. Nu mă așteptam la ei să facă chestia asta. Totul a fost instantaneu, instant, probleme familiale”, a precizat Reprezentantul Serviciului Voluntar Rafaila.

Florentina Rusu susține că soțul ei a mai amenințat și în alte dăți că dă foc şi casei pe care o ridicase cu bani munciți în străinătate: „Amenințări au mai fost, dar nu l-am crezut în stare”. Întrebată dacă i-a dat vreodată motive de gelozie, femeia a precizat că partenerul său era deranjat doar de faptul că aceasta stătea pe telefon și făcea deplasări frecvente cu mașina. „Eu mai duceam oameni care aveau nevoie. Luni am fost la Buhăești la gară după o nepoată. El a zis ca unde am plecat din casă cu mașina?!”, a menționat femeia.

În fața polițiștilor, individul și-a recunoscut fapta și i-a fost interzis să se apropie de familia lui. „Soțul femeii, un bărbat de 45 ani, ar fi incendiat autoturismul. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal pentru violență în familie, amenințare și distrugere”, a declarat Mihaela Manoliu, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, pentru stirileprotv.ro.

Femeia spune că nu va trece cu vederea acest incident, care se putea încheia tragic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Somnul sănătos începe în intestin. Ce au aflat cercetătorii?