Prima pagină » Știri externe » Cuba: Locuitorii din Havana, nevoiți să raționalizeze energia electrică

Cuba: Locuitorii din Havana, nevoiți să raționalizeze energia electrică

Cuba: Locuitorii din Havana, nevoiți să raționalizeze energia electrică
Cuba: Locuitorii din Havana, nevoiți să raționalizeze energia electrică

Autoritățile din Cuba au început de luni să raționalizeze consumul de energie electrică și în capitala țării, Havana, la două luni după ce astfel de măsuri au fost implementate în restul țării.

Mai exact, începând de luni, la Havana au loc întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică, în contextul dificultăților cu care se confruntă țara în ceea ce privește producția și distribuția curentului electric.

„La ora 10:30 fix, au tăiat curentul conform planului. Acum vom vedea la ce oră revine, dacă îi dau drumul la timp”, a declarat un pensionar de 74 de ani din zona de est a capitalei.

Cele 2,1 milioane de locuitori ai capitalei vor suferi două întreruperi de curent de patru ore pe săptămână, a declarat guvernatorul Reinaldo Garcia Zapata, potrivit Agerpres.

Autoritățile informează că întreruperile în furnizarea energiei electrice nu vor afecta serviciile esențiale cum ar fi spitalele sau rețelele de distribuție a apei sau gazului.

„Este momentul să contribuim pentru ca restul Cubei să sufere mai puţin de pe urma acestor întreruperi nedorite”, a spus guvernatorul, îndemnând locuitorii Havanei să dea dovadă de „solidaritate” cu provincia.

Decizia de a raționaliza energia electrică a stârnit furia cetățenilor din Cuba

Întreruperile în alimentarea cu energie electrică din ultima perioadă au stârnit furia populației, fapt care a dus la proteste. Aceasta pentru că, mai ales noaptea, fără ventilator sau aer condiționat, mulți dintre cetățeni nu pot dormi din cauza temperaturilor ridicate din această perioadă a anului.

Întreruperile de curent au fost unul din elementele declanşatoare ale manifestaţiilor antiguvernamentale de amploare din 11 iulie 2021, cele mai importante în ultimii 60 de ani pe insula comunistă.

Obligaţiile de raţionalizare sunt o consecinţă a lucrărilor de întreţinere la centralele învechite ale ţării şi a întreruperilor frecvente în reţeaua deteriorată.

„Situaţia de urgenţă prin care trece sistemul electric se va restabili treptat”, a declarat directorul de producţie al Union Electrica, societatea publică care se ocupă de furnizarea energiei electrice.

Sistemul electric cubanez are în prezent o capacitate medie de 2.500 de megawaţi, insuficientă pentru cererea gospodăriilor în orele de vârf care, potrivit informaţiilor oficiale, ajunge la 2.900 de megawaţi.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Telescopul Spațial Nancy Grace Roman, cel mai nou observator astronomic al NASA, a fost lansat cu succes