Prima pagină » Știri » Caz crunt în Ploiești, după 24 de zile fără apă caldă. În fiecare seară, un pensionar încălzește apă pentru a-și spăla nevasta paralizată

Caz crunt în Ploiești, după 24 de zile fără apă caldă. În fiecare seară, un pensionar încălzește apă pentru a-și spăla nevasta paralizată

Caz crunt în Ploiești, după 24 de zile fără apă caldă. În fiecare seară, un pensionar încălzește apă pentru a-și spăla nevasta paralizată

Un bătrân în vârstă de 77 de ani, din Ploiești, trăiește dintr-o pensie de 1200 de lei și are grijă de soția sa, în vârstă de 69 de ani, imobilizată la pat de ani de zile. Gabriel Nedelcu este unul dintre polieștenii rămași fără apă caldă la robinet din 1 august. Dar situația lui este tragică, pentru că seară de seară, bătrânul încălzește apă la aragaz pentru a-și spăla soția paralizată. În caz contrar, femeia s-ar umple de răni, lucru ce i-ar provoca dureri cumplite.

Situația ploieșteanului Gabriel Nedelcu nu este, cu siguranță, una singulară. Evident sunt și alți ploieșteni care se chinuie, la propriu, cu tot felul de improvizații, pentru a beneficia de apă caldă.

Unii și-au montat boilere, alții, mai norocoși, centrale, acolo unde s-a putut. Domnul Gabriel, însă, se descurcă cu oala încălzită pe aragaz.

Fiecare seară este un chin. Soția sa, rămasă imobilizată la pat, are nevoie de îngrijiri speciale. Femeia trebuie spălată zilnic, altfel, trupul său, și așa bolnav, s-ar umple de răni.

„E greu, cumplit de greu. Mă chinuiam și când aveam apă caldă, darămite acum. Pun oalele pe aragaz seară de seară, mă chinui să o ridic din pat pe soție și o spăl, ca să nu se umple de răni, cu oala în care încropesc apa. Și eu sunt bolnav. Am 77 de ani, nu îmi e ușor, dar ce să fac…. Ce să facem?! Nu avem altă soluție! Nu mai zic de facturi. Sunt enorme pentru posibilitățile noastre. Le-om duce toate. Nimeni nu se gândește cu adevărat la noi, la oamenii de rând. Vorbe goale și atât. Pun pariu că la iarnă vom îngheța în case. Aștia ne sunt bravii conducători”, a spus bătrânul, potrivit Observatorulph.ro.

Ploieștenii, resemnați cu viața grea pe care o duc

Acesta este doar un caz din sute, dar cu siguranță, în povestea tristă a bătrânelului Gabriel Nedelcu se regăsesc și alți oameni.

Oameni care se simt ai nimănui, oameni batjocoriți de un sistem, care nu lucrează pentru ei, ci, se pare, împotriva lor. Iar localnicii se mulțumesc cu ce au, și rămân optimiști, cam asta le mai rămâne de făcut bieților oameni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cum va fi vremea în primele zile din 2026?