Prima pagină » Social » Marcel Ciolacu, mesaj cu prilejul Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice: „Seniorii României nu vor fi uitați”. Ce a transmis premierul Nicolae Ciucă

Marcel Ciolacu, mesaj cu prilejul Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice: „Seniorii României nu vor fi uitați”. Ce a transmis premierul Nicolae Ciucă

Marcel Ciolacu, mesaj cu prilejul Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice: „Seniorii României nu vor fi uitați”. Ce a transmis premierul Nicolae Ciucă

Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, liderul Partidului Social Democrat (PSD), și premierul Nicolae Ciucă, șeful principalei formațiuni partenere la guvernare, Partidul Național Liberal (PNL), au transmis, sâmbătă, cu prilejul Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice, mesaje adresate seniorilor României.

Procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit în România în ultimul an, comparativ cu anul precedent, remarcându-se creșterea ponderii populaţiei vârstnice (de 65 ani şi peste). Indicele de îmbătrânire demografică a crescut de la 122,4 (la 1 ianuarie 2021) la 123,6 persoane vârstnice la 100 persoane tinere (la 1 ianuarie2022).

La 1 ianuarie 2022 populaţia rezidentă a fost de 19,03 milioane de persoane, în scădere cu 163.600 de persoane față de 1 ianuarie 2021, dar fenomenul de îmbătrânire demografică continuă să se accentueze. Astfel, potrivit datelor oficiale ale Institutului Național de Statistică, la începutul anului erau 123,6 persoane vârstnice la 100 de tineri sub 15 ani, ecartul dintre populaţia vârstnică de 65 ani şi peste şi populaţia tânără de 0-14 ani ajungând la 709.000 persoane (3,70 milioane față de 2,99 milioane de persoane, în creștere faţă de 678.000 persoane la 1 ianuarie 2021, conform datelor INS.

Sursa FOTO: Pexels

Marcel Ciolacu: „PSD are o legătură puternică cu seniorii României”

„Vârstnicii reprezintă o valoare a societății care poate contribui semnificativ la procesul de dezvoltare”. Asta subliniază Rezoluția ONU prin care data de 1 Octombrie a fost desemnată ca Zi Internațională a Persoanelor Vârstnice. Dacă generațiile tinere au meritul de a promova schimbarea și progresul societății, generația seniorilor are cu certitudine rolul de a conserva și de a perpetua valorile fundamentale ale unei națiuni, adică cele mai importante repere sociale și morale ale noastre. Cele două categorii nu se concurează, ci se completează”, a transmis Marcel Ciolacu, pe contul de Facebook.

Potrivit liderului social-democrat, PSD are o legătură puternică cu seniorii României. „Și tocmai de aceea, protejarea lor în fața crizelor multiple pe care le traversăm a reprezentat unul dintre cele mai puternice argumente pentru intrarea PSD la guvernare. Fiecare pachet de măsuri promovat de PSD a conținut măsuri dedicate acestei categorii, pe lângă programele de susținere a economiei naționale și de protejare a locurilor de muncă.  Traversăm o perioadă grea, dar prezența PSD la guvernare reprezintă o garanție că seniorii României nu vor fi uitați și că interesele lor vor fi corect reprezentate în continuare în actul de guvernare. La mulți ani tuturor seniorilor României!”, a transmis Marcel Ciolacu.

Ce promisiuni face premierul vârstnicilor

Nicolae Ciucă a dat asigurări, în mesajul transmis sâmbătă, că problemele seniorilor sunt în atenția Guvernului.

„Întreaga lume își sărbătorește astăzi seniorii și este firesc să le transmitem acestor generații gândurile noastre bune și respectul pentru cei care ne sunt părinți, bunici sau străbunici și ne-au călăuzit pe drumul vieții. Înțelepciunea și experiența lor de viață înseamnă plus-valoare pentru întreaga societate, pentru generațiile care vin din urmă și care cu siguranță vor duce mai departe exemplul prețios al celor care astăzi sunt la vârsta senectuții”, a transmis și șeful Executivului.

Potrivit premierului, în România, declinul demografic din ultimele decenii a produs inevitabil efecte în întreaga societate și în plan economic și care s-au răsfrânt, din păcate, asupra celor mai multe categorii sociale, inclusiv pensionari. „Problemele seniorilor sunt în atenția Guvernului și ne preocupă să găsim acele soluții prin care să readucem echilibrul necesar în sistemul de pensii, astfel încât trecerea de la viața activă la anii de pensie să nu mai însemne o scădere abruptă a nivelului de trai”, a precizat Nicolae Ciucă.

Premierul a spus că obiectivele Executivului sunt clare în această direcție și am adoptat deja o serie de pachete de măsuri ținând cont și de posibilitățile care au fost până acum la îndemâna Guvernului. „Responsabilitatea și solidaritatea sunt vitale pentru perioada actuală. Abordarea noastră este una realistă, ținând cont și de crizele suprapuse cu care se confruntă nu numai România. Vom aborda în același mod responsabil orice decizie pe care o vom lua și de acum înainte, inclusiv măsurile care îi vizează pe vârstnici, în funcție de resursele și prognozele bugetare, pentru a-i proteja pe români în această perioadă dificilă și pentru a proteja în același timp și economia. „Îi asigur pe vârstnicii din România de întregul meu respect pentru ceea ce au făcut de-a lungul vieții pentru societate și le mulțumesc. Le urez sănătate și ani mulți în care să ne onoreze cu experiența și înțelepciunea lor și să se bucure de aprecierea generațiilor mai tinere”, a transmis premierul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dezlegare la pește de Florii: Rețete delicioase și sfaturi pentru masa de sărbătoare
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
Robert Tudor aruncă în aer divorțul dintre Codruța Filip și Valentin Sanfira. Magicianul de la Neatza s-a băgat la mijloc!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Partidul german de extremă dreapta AfD se distanțează de Trump din cauza războiului din Iran
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Este vorba despre Mircea Lucescu! Anunț oficial de la spital
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Atenție, șoferi, Poliția va scoate în stradă 450 de radare! Unde vor acționa echipajele
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Fizicienii au descoperit ceva ce se poate deplasa mai repede decât lumina