Prima pagină » Actualitate » Criza gunoaielor s-a mutat la Arad. Deșeuri neridicate și de trei săptămâni, pe unele străzi din mai multe orașe și comune din județ

Criza gunoaielor s-a mutat la Arad. Deșeuri neridicate și de trei săptămâni, pe unele străzi din mai multe orașe și comune din județ

Daniel Groza

Trei dintre cele cinci zone, în care este împărțit județul Arad pentru ridicarea deșeurilor, au probleme cu operatorul desemnat să efectueze acest serviciu.

Sunt localități unde deșeurile au stat săptămâni întregi pe străzi, fără ca cineva să le ridice.

“Am avut o problemă cu operatorii care au colectat pe aceste zone. ADI-SIGD a propus de mai multă vreme rezilierea contractelor, având în vedere că operatorii nu și-au respectat atribuțiile din contract și acum, pe zona IV, unde sunt 16 primării, am reziliat contractul. În urmă cu două săptămâni am reziliat în altă zonă, unde sunt 12 primării, și mai avem o zonă, unde suntem în procedură de licitație, și acolo este reziliat contractul, aici sunt 13 primării. Sunt trei zone cu probleme, din cele cinci pe care le avem în total. Operatorii nu și-au respectat graficul de colectare, fluxurile impuse prin contract și nu au colectat selectiv. Au rămas deșeurile neridicate o săptămână, chiar și două, în unele locuri”, ne-a declarat Simona Stan, director adjunct ADI-SIGD.

„Am făcut și solicitări în scris, dar nu am primit niciun răspuns”

Aceasta mai susține că, până la această dată, au fost date sancțiuni de ordinul milioanelor de lei operatorilor care nu și-au respectat contractul.

„De vreo trei săptămâni nu a mai ridicat niciun kilogram de deșeuri. Vă dați seama că s-a strâns o cantitate destul de mare de deșeuri pe străzi. Azi dimineață s-a dat hotărârea și acum ne organizăm să rezolvăm problema prin mijloacele noastre. Am încercat să discutăm cu ei de mai multe ori, dar nu ne-au dat o explicație pentru care nu au ridicat deșeurile. Am făcut și solicitări în scris, dar nu am primit niciun răspuns”, a declarat și Cristian Feieş, primarul orașului Sebiș.

Prin rezilierea contractelor și declararea stării de urgență de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, primăriile au cadru legal să-și administreze acest serviciu, până la desemnarea prin licitație publică a unui nou operator de către ADI-SIGD.

Urmează ca, în viitor, ADI-SIGD să organizeze licitații pentru desemnarea altor operatori pentru cele trei zone. Până atunci, reprezentanții UAT-urilor dau asigurări că se descurcă în regim propriu și deșeurile nu vor mai rămâne pe străzi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
De ce bananele nu sunt tocmai bune de adăugat la smoothie-uri?