Prima pagină » Actualitate » Acuzații grave la Spitalul de Urgență Craiova. Două tinere susțin că tatăl lor ar fi fost lăsat să moară, fără să fie văzut de un medic

Acuzații grave la Spitalul de Urgență Craiova. Două tinere susțin că tatăl lor ar fi fost lăsat să moară, fără să fie văzut de un medic

Fetele unui bărbat de 54 de ani au depus plângere la Poliție după ce tatăl lor ar fi murit fără să fie văzut de un medic specialist și fără să-i fie recoltate analize. Ele spun că asistenta de gardă ar fi mărturisit că nu a recoltat probe pentru că nu avea eprubetă. În paralel, au fost depuse plângeri și la Colegiul Medicilor Dolj, dar și la Direcția de Sănătate Publică Dolj.

Fetele pacientului susțin că tatăl lor a ajuns la spital în data de 14 octombrie și a fost internat în Secția de Cardiologie. Ele acuză că, pe această secție, bărbatul nu a fost văzut decât de un medic rezident și nu i-au fost recoltate analize.

„Pe noi ne interesează demersul de pe 14 până pe 16. Nu a fost vizitat de niciun medic în aceste zile. Un medic rezident vine și spune că nu are ce să-i facă până luni, atunci când vin medicii. Că așa se procedează în spital, trebuie să aștept să mor. El pur și simplu își număra orele, până luni”, a precizat una dintre fiice.

Fetele erau plecate din țară în momentul respectiv și au vorbit cu tatăl lor doar la telefon. Când acesta nu a mai răspuns și-au dat seama că s-a întâmplat ceva grav și au trimis niște apropiați la spital să vadă ce se întâmplă cu bărbatul. Ele susțin că atunci asistenta l-a găsit în stare de inconștiență. Bărbatul a suferit un stop cardiac în data de 16 octombrie și a fost mutat la Terapie Intensivă, unde a și decedat două zile mai târziu. Cele două fete au mers la spital să ceară explicații. Și acolo a fost deschisă o anchetă.

„S-a declanșat o anchetă de către poliție, dar și conducerea spitalului a declanșat o analiză a acestei situații. Este în curs de desfășurare. La sfârșitul analizei se vor trage și concluziile și dacă aceștia vor fi găsiți vinovați vor fi sancționați conform faptelor”, a declarat Cristina Geormăneanu, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgență Craiova.

„În spital existau eprubete pentru recoltarea de probe biologice”

Fetele pacientului decedat susțin că asitenta de pe secție le-a spus că nu ar fi avut eprubetă pentru recoltarea analizelor. Reprezentanții unității medicale neagă acuzațiile.

“Conducerea a verificat să-i spunem această afirmație a asistentei și a constatat că în spital existau eprubete pentru recoltarea de probe biologice. Așa că informația nu este una care să corespundă cu realitatea”, a mai spus Geormăneanu.

Poliția a deschis dosar penal.

“În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, cercetările fiind continuate pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul urmând ca la finalizare să fie propusă soluție prin unitatea de parchet competentă”, a precizat Cristian Grigorescu, purtătorul de cuvânt al Inpectoratului de Poliție al Județului Dolj.

Cele două fete au mai depus plângeri la Colegiul Medicilor Dolj, dar și Direcția de Sănătate Publică.

Recomandarea video

Mediafax
Italia își retrage militarii de la baza NATO din nordul Irakului și reduce personalul diplomatic
Digi24
VIDEO Viktor Orban, atac la un europarlamentar român. Ce l-a supărat pe premierul ungar
Cancan.ro
Zodia care are noroc în toate domeniile în luna aprilie. Universul i-a pregătit doar surprize plăcute
Prosport.ro
FOTO. Ce transformare pentru Simona Halep. Imaginile momentului: radiază de fericire
Adevarul
Câți bani va primi Primăria Generală din impozitul pe venit. Noua formulă de calcul inclusă în proiectul de buget pe 2026
Mediafax
Nawrocki blochează participarea Poloniei în programul SAFE. Tusk: „A ratat ocazia de a acționa ca un patriot”
Click
Cele patru zodii care vor avea parte de armonie și fericire în luna aprilie 2026. Însă, alți doi nativi vor avea necazuri
Digi24
Sfaturile mamei lui Ilie Bolojan către fiul ei: „Dragul mamei, nu demisiona”
Cancan.ro
Vortex polar. Ninsori ca în mijlocul iernii, în aprilie. Prognoza actualizată a meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Elena Cârstea a suferit un AVC! Cum a ajuns să arate acum solista. A slăbit considerabil!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Concluzia jurnaliștilor TopGear când după interacțiunea cu Dacia Bigster: „Incitantă ca un pui de...”. Iar asta nu e o critică
Descopera.ro
Semnal fără precedent din Cosmos, detectat pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Semnal de alarmă pentru economia României! Cât de mult a scăzut consumul intern?