Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Fals instalator care a PRĂDUIT mai mulți bătrâni din Capitală, prins de polițiști / La percheziția corporală, individul avea la el peste 8.500 de euro

VIDEO | Fals instalator care a PRĂDUIT mai mulți bătrâni din Capitală, prins de polițiști / La percheziția corporală, individul avea la el peste 8.500 de euro

Un bărbat care a intrat în locuințele mai multor bătrâni din București, prezentându-se drept instalator, și care a furat diverse sume de bani a fost prins de poliție. La percheziția corporală, individul avea la el peste 8.500 de euro, bani pe care nu i-a putut justifica în fața organelor de cercetare.

Bărbatul de 27 de ani a fost reținut luni, asupra sa planând suspiciunea că a furat dintr-o locuință suma de 4.750 de lei.

„În fapt, la data de 5 februarie 2023, Secția 7 Poliție a fost sesizată, prin sistem 112, de către un bărbat în vârstă de 95 de ani, cu privire la faptul că, în urmă cu o zi, o persoană necunoscută i-ar fi sustras din locuință 4.750 de lei”, a transmis, marți, Poliția Capitalei, care a precizat că suma de bani a fost recuperată.

Conform anchetei, la data de 4 februarie 2023, în jurul orei 12.30, sub pretextul că este instalator și că s-ar fi produs o inundație care a afectat apartamentul, bărbatul ar fi intrat în locuința din Sectorul 2 a bătrânului. Apoi, profitând de neatenția acestuia, ar fi furat de pe o masă un plic ce conținea 4.500 de lei, iar din buzunarul unei haine 250 de lei.

La percheziția corporală, individul avea la el peste 8.500 de euro

„Astfel, la data de 13 februarie 2023, a fost pus în aplicare un mandat de aducere emis pe numele bărbatului, acesta fiind depistat și condus la audieri. În urma efectuării controlului corporal, asupra bănuitului au fost găsiți 8.500 de euro și 2.500 de lei, sume a căror proveniență nu a putut fi justificată”, conform Poliției București.

Surse apropiate anchetei au precizat pentru GÂNDUL că bărbatul ar fi furat din casele mai multor bătrâni, folosindu-se de același mod de operare.

În baza probelor strânse de oamenii legii, tânărul de 27 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentat magistraților cu propunere legală.

Cercetările sunt continuate de către Secția 7 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cine este și ce avere are Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Când au fost inventate închisorile?