Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV VIDEO | Ștefan Dumitrașcu, arhitect: „Jumătate din clădirile cu risc seismic din București sunt compromise. Să nu dea Dumnezeu să lovească nenorocirea ca la turci”

EXCLUSIV VIDEO | Ștefan Dumitrașcu, arhitect: „Jumătate din clădirile cu risc seismic din București sunt compromise. Să nu dea Dumnezeu să lovească nenorocirea ca la turci”

Ștefan Dumitrașcu, arhitect șef al Sectorului 3, a precizat, luni seară, în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”, că situația în ceea ce privește riscul seismic în Capitală este una gravă, iar cele mai multe clădiri care sunt extrem de vulnerabile sunt deja compromise.

„Povești de tipul că am montat două schele la clădirea de la Club A, Blănari 4, o clădire cu parter și două etaje, situată în Centrul Istoric al Bucureștiului, sunt povești de adormit copiii. Evident că în cele 309 de clădiri listate în Risc Seismic I în București, mai mult de jumătate sunt clădiri care sunt deja compromise. Evident, sunt împotriva distrugerii patrimoniului, dar nimeni nu poate să-mi spună că ruienele de la Calea Moșilor, precum Hanul Solacolu, mai reprezintă ceva”, a explicat Ștefan Dumitrașcu în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București” de luni seară.

Întreaga emisiune poate fi vizionată AICI:

Arhitectul șef al Sectorului 3 a mai precizat că  hârtiile „nu-i vor salva pe indolenți și incompetenți”.

„Nu orice este vechi este și valoros”

„Trebuie să facem o diferență, între a salva niște vieți, și a ne crampona de reabilitarea oricărei clădiri, care și-a consumat perioada de existență și a fost neglijată zeci de ani. Nu orice este vechi este și valoros, cum nu oricine este bătrân este și înțelept (…) să nu dea Dumnezeu să lovească nenorocirea ca la turci, noaptea, la minus 5 grade, să știți că hârtiile nu ne vor ajuta, sau nu-i vor ajuta pe indolenți și pe incompetenți”, a mai precizat Ștefan Dumitrașcu în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Diferența dintre mazărea congelată și cea la borcan. Care e mai sănătoasă
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Mercedes-Benz GLB 250+ cu tehnologie EQ a ajuns în România. SUV-ul electric cu autonomie de până la 632 km
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Ce ne poate învăța despre evoluție ritmul actului sexual la bonobo?