Prima pagină » Social » Gabriela Firea, EMOȚIONATĂ de povestea lui Denis: „Un start dificil în viață, o voință de fier și un optimism care îl împinge spre succes”

Gabriela Firea, EMOȚIONATĂ de povestea lui Denis: „Un start dificil în viață, o voință de fier și un optimism care îl împinge spre succes”

Gabriela Firea, EMOȚIONATĂ de povestea lui Denis: „Un start dificil în viață, o voință de fier și un optimism care îl împinge spre succes”

Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse se declară emoționată de povestea de viață a unui puști. Fără părinți, crescut într-un centru de copii, Denis este un adolescent model, care luptă pentru visul de a deveni fotbalist de performanță.

Ambițios și muncitor, el poate fi dat exemplu pentru mulți alți copii.

Denis joacă, deja, alături de seniori

La 15 ani, Denis joacă fotbal alături de seniori, fiind promovat la echipa mare a celor din Jibou.

Povestea lui a fost făcută publică de ministrul Familiei. Într-o postare pe Facebook, Gabriela Firea scrie că Denis ne-a arătat tuturor că, „dincolo de toate greutățile și piedicile, e important să crezi în visul tău și să găsești calea spre el”.

Un start dificil în viață, o voință de fier și un optimism care îl împinge spre succes. El este Denis, un băiat de 15 ani mai ambițios decât mulți alți copii care cresc înconjurați de dragostea și grija unei familii.

Denis este un copil care locuiește la Jibou, într-un centru al DGASPC Sălaj. Deși nu are părinți și, în mod sigur, nici o viață tocmai ușoară, nu încetează să lupte pentru viitorul lui.

La 15 ani, crede în visul său de a deveni fotbalist de performanță. A fost selectat deja la echipa de seniori, care joacă în Liga a III-a, pentru un meci în Cupa României, fiind cel mai tânăr sportiv de pe teren. Denis e la fel de serios și la școală, pentru că a înțeles că fără învățătură drumul prin viață îi va fi mult mai greu.

M-a emoționat povestea lui Denis. Ne arată că dincolo de toate greutățile și piedicile e important să crezi în visul tău și să găsești calea spre el. Cum la fel de important este să ai alături oameni care te sprijină și te ajută să ajungi unde ți-ai dori.

Sigur avem mulți copii precum Denis în sistemul de protecție specială care luptă pentru a-și îndeplini visele și vor să depășească traumele abandonului și toate celelalte dureri.

De când am preluat mandatul la Ministerul Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse, am căutat permanent soluții pentru a-i ajuta pe acești copii. Astfel, am reușit să creștem nivelul sumelor pe care ei le primesc dacă vor continua să meargă la școală după 18 ani sau dacă își vor găsi un loc de muncă. După cum știți deja, pe aceștia noi îi sprijinim lunar, până la 26 de ani, cu o indemnizație de 2.500 de lei.

De asemenea, am reușit să majorăm de trei ori suma pe care o primesc cei care, la 18 ani, aleg să plece din sistem, așa încât ei încasează la acel moment aproximativ 9.000 de lei. Nu este totuși o decizie ușor de luat și aș vrea ca ei să fie conștienți pe deplin de toate implicațiile și consecințele pe care le presupune un asemenea pas. Trebuie să fie siguri că sunt cu adevărat pregătiți pentru viața independentă, pentru că, odată plecați din centre sau din locurile în care se află în plasament, nu se vor putea răzgândi și nu se vor putea întoarce.

Centrul de la Jibou, unde se află și Denis, este unul dintre cele care se vor închide în acest an. Un moment de cotitură pentru sistemul de protecție specială de la noi, pentru care, alături de colegii de la Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, am făcut eforturi uriașe. Închiderea tuturor centrelor de plasament din România, un proces care se derulează în ritm accelerat și care va fi finalizat în 2024, reprezintă unul dintre angajamentele mandatului meu și, totodata, una dintre prioritățile mele”, scrie Gabriela Firea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANALIZĂ. Nicușor Dan nu a mai desemnat un premier de 29 de zile. Ce spun juriștii și deciziile CCR
Digi24
„Răzbunarea va fi inevitabilă”. Părintele motoarelor rachetelor strategice rusești a fost lichidat de forțele speciale ucrainene
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV, imagini incendiare pe bancheta unui taxi
Adevarul
„Mai bine pierdem banii din PNRR”. Profesorii avertizează că școlile ar putea rămâne fără diriginți
Mediafax
ȘOCANT! Șase beri îl pot lăsa fără un AVION de 95.000 DE DOLARI! Povestea de la Curtea Supremă a SUA
Click
Vacanță de coșmar pentru o turistă într-un hotel all-inclusive din Bulgaria. „Chiar dacă suntem români nu înseamnă că suntem porci”
Digi24
Jurnalistul care a realizat interviul în care Trump a susținut că Meloni l-a „implorat” să facă o poză cu el a murit subit la 50 de ani
Cancan.ro
BREAKING | Fiul actriței din telenovelele de pe Acasă TV a murit la doar 31 de ani 😲
Ce se întâmplă doctore
Cine este Ester Expósito? Actrița despre care se spune că ar avea o relație cu Kylian Mbappé
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ford lansează două noi ediții pentru SUV-ul produs la CRAIOVA. Noutățile gamei PUMA
Descopera.ro
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Descopera.ro
Cum accesorizezi o rochie galbenă pentru evenimente speciale? 12 sfaturi (P)